sobota, 04 grudnia 2021r.

Ogrzewanie nadmuchowe – wady i zalety. Czy warto z niego skorzystać?

Ogrzewanie nadmuchowe - wady i zalety. Czy warto z niego skorzystać?

Ogrzewanie nadmuchowe jest alternatywą dla dominującego w Polsce ogrzewania wodnego. Jest popularne w Stanach Zjednoczonych, także w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Czym charakteryzuje się ogrzewanie nadmuchowe?

W tradycyjnym systemie ogrzewania, z wykorzystaniem pieca najpierw ogrzewana jest woda, która jest rozprowadzana rurami do grzejników. A dopiero ciepło, które one emitują, wpływa na temperaturę otoczenia. Tak skonstruowany system prowadzi do strat ciepła, ponadto trzeba dłużej czekać na nagrzanie się wnętrza.

W systemie nadmuchowym ogrzewane jest bezpośrednio powietrze, które następnie jest przekazywane do pomieszczeń. Dzięki temu minimalizuje się straty ciepła, co przekłada się na oszczędności. Ponadto efekty ogrzewania są odczuwane znacznie szybciej.

Wady i zalety ogrzewania nadmuchowego

Główną zaletą ogrzewania nadmuchowego jest szybkość jego działania. W tradycyjnych systemach na podniesienie temperatury trzeba długo czekać, natomiast posiadając ogrzewanie nadmuchowe, w ciągu chwili odczuwa się zmianę temperatury. Łącząc to z mniejszymi stratami ciepła, osiąga się spore oszczędności, które mogą sięgać nawet 30%.

Ponadto ogrzewanie powietrzne podobnie jak klimatyzacja może wspomagać wymianę powietrza. Dzięki temu w uniknie się zatęchłej atmosfery charakterystycznej dla słabo wentylowanych pomieszczeń. System ogrzewania nadmuchowego jest wyposażony w filtr, który poprawia jakość powietrza w budynku. Jednocześnie trzeba pamiętać, że regularna wymiana filtrów jest tak samo, jak istotna jest czyszczenie klimatyzacji.

Oczywiście ogrzewanie nadmuchowe ma swoje wady. Największą jest to, że potrzebuje ono systemu wentylacji, który zajmuje więcej miejsca niż tradycyjne rury. Dlatego decyzję o tej formie ogrzewania najlepiej podjąć na etapie projektowania i budowy budynku. Zamiana tradycyjnego systemu na nadmuchowe wiąże się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu.

Czy warto zainwestować w ogrzewanie nadmuchowe?

Jeśli jesteś na etapie budowy domu i szukasz ogrzewania, które jest energooszczędne i komfortowe, to z pewnością warto rozważyć system nadmuchowy. Jego zaletą jest dostarczanie świeżego powietrza oraz szybkie podnoszenie temperatury. Jednocześnie koszt modernizacji systemu w przypadku wybudowanych budynków może być znacznie wyższy. W takiej sytuacji warto przemyśleć także inne, oszczędne formy ogrzewania. Dobrym wyborem jest np. pompa ciepła. Kraków, Warszawa oraz inne miasta kładą coraz większy nacisk na ekologię, dlatego z pewnością warto rozważyć przyjazne dla środowiska ogrzewanie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

W jakim zawodzie będzie pracowało Twoje dziecko?

1 listopada 2021

Jeśli Twój mały bohater, to dopiero uczeń podstawówki, to zapewne wydaje Ci się, że jego droga zawodowa to zupełnie odległa przyszłość. I masz całkowitą rację, ponieważ już teraz wiadomo, że…

Czytaj więcej