niedziela, 02 kwietnia 2023r.

Oświetlenie ogrodowe – o czym warto pamiętać?

oswietlenie ogrodowe o czym warto pamietac

Oświetlenie ogrodowe to ważny element dekoracyjny i praktyczny, który pozwala cieszyć się ogrodem nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorem i nocą. Odpowiednio dobrane może podkreślić walory estetyczne ogrodu, a także zwiększyć jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Jednak przy wyborze warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak rodzaje oświetlenia oraz dobór odpowiednich źródeł światła. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć te aspekty.

Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Istnieje wiele rodzajów oświetlenia ogrodowego, które mogą spełniać różne funkcje i pasować do różnych stylów. Oświetlenie elewacyjne służy do podkreślenia walorów estetycznych elewacji budynku i jego otoczenia. Jest wykorzystywane zarówno do oświetlenia całego budynku, jak i jego poszczególnych elementów, takich jak drzwi, okna czy balkony. Może być wykonane w formie lamp umieszczonych na elewacji lub w specjalnych kinkietach przymocowanych do ściany. Oświetlenie ścieżek i alejek to niezbędne wyposażenie każdego ogrodu, które pozwala bezpiecznie poruszać się po ogrodzie po zmroku. Może być ledowe, solarne lub na prąd, w formie lamp umieszczonych wzdłuż ścieżek lub w specjalnych oprawach zainstalowanych w ziemi. Latarnia ogrodowa to lampka, która służy do oświetlenia ogrodów, alejek, tarasów itp. Może być zasilana prądem lub działać na baterie. Latarnie ogrodowe mogą mieć różne kształty i stylistyki, a także różnić się mocą i zasięgiem światła. Często wyposażone są w czujniki ruchu lub zmierzchu, dzięki czemu automatycznie włączają się po zmroku lub po wykryciu ruchu w pobliżu.

Jak dobrać oświetlenie ogrodowe do potrzeb i stylu ogrodu?

Po pierwsze, należy zastanowić się, jakie są nasze wymagania funkcjonalne względem oświetlenia ogrodu. Czy potrzebujemy źródła światła, które będzie służyć głównie do ozdoby, czy może chcemy, by pełniło również funkcję praktyczną, np. oświetlając ścieżki lub taras? Kolejnym ważnym aspektem jest kompatybilność oświetlenia z designem ogrodu. Ważne jest, by pasowało stylistycznie do ogrodu i było spójne z jego całością. Dobrze jest zatem zastanowić się, jaki styl ogrodu preferujemy i dobrać oświetlenie odpowiednie do tego stylu.

Podsumowanie

Oświetlenie ogrodowe to nieodzowny element, który pozwala cieszyć się ogrodem nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku. Oprócz podniesienia walorów wizualnych ogrodu oświetlenie może również poprawić jego użyteczność i bezpieczeństwo.

Może spodobać Ci się również:

Kawa mrożona - jak zrobić? Nasz błyskawiczny przepis!

Kawa mrożona – jak zrobić? Nasz błyskawiczny przepis!

21 maja 2020

W sklepach coraz częściej można trafić nie tylko na gotowe mieszanki w proszku do zrobienia kawy mrożonej, ale też takie napoje w puszce czy butelce. Sprawdzamy, jaki mają skład i…

Czytaj więcej