poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Praca w Niemczech – jakie ubezpieczenie? Czy można wykupić dodatkowe ubezpieczenie pracując w Niemczech?

photo 1528747008803 f9f5cc8f1a64cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Szukając pracy w Niemczech, powinniśmy zainteresować się nie tylko warunkami pracy, ale również kwestią ubezpieczenia. Możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej to bardzo ważna kwestia, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy pracownik może zachorować. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu, wyjeżdżając do pracy za granicę i czy pracownik pracujący za granicą może liczyć na ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne – standard każdego zatrudnienia

Pracownicy zatrudnieni w Niemczech mogą liczyć na ubezpieczenie zdrowotne, które jest niezbędne w momencie wystąpienia problemów zdrowotnych. Wysokość składki zdrowotnej jest uzależniona od dochodów. Składka jest liczona od dochodu brutto i wynosi 14.6%.

Oczywiście cała wysokość tej składki rozłożona jest zarówno na pracodawcę, jak i pracownika w takiej samej części. Składki ubezpieczenia są stałe, a więc mamy tutaj pewność, że koszty ubezpieczenia nie wzrosną. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym legalnie.

W przypadku, kiedy ktoś pracuje na czarno dana osoba, będzie mogła skorzystać ze świadczeń zdrowotnych jedynie za opłatą. Dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu zwolnienie chorobowe na wypowiedzeniu w Niemczech nie będzie żadnym problemem, a my otrzymamy środki finansowe, tak samo, jak byśmy przebywali na l4 podczas zwykłego zatrudnienia.

Czy ubezpieczenie zdrowotne to wszystko?

Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego można skorzystać również z polisy prywatnej. Zakup takiej polisy to także korzystne rozwiązanie dla pracowników zatrudnionych na terenie Niemiec. Istnieje wiele firm oferujących takie polisy, dzięki czemu można wybrać dogodne warunki.

Do podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego można dokupić ubezpieczenie prywatne, co jeszcze bardziej ułatwi proces skorzystania z pomocy lekarskiej. Na kwotę dokupienia dodatkowej polisy wpływa to, co dokładnie będzie w niej zawarte.

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce i Niemczech

Wyjeżdżając do pracy za granicę często, zastanawiamy się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w tym czasie w Polsce. Oczywiście istnieje możliwość pracy w Niemczech przy ubezpieczeniu w Polsce. Dokumentem, który umożliwi skorzystanie z pomocy lekarskiej w naszym kraju pomimo tego, że pracujemy za granicą jest karta EKUZ.

Dzięki niej mamy prawo do skorzystania z pomocy lekarskiej w Polsce. Ubezpieczenie zdrowotne to formalność, o której powinien pamiętać każdy pracownik. Nie należy rezygnować z tego udogodnienia, gdyż choroba lub wypadek może przytrafić się w każdej chwili i z przyczyn niezależnych od pracownika.

https://yourright.net/prawo-pracy/

Może spodobać Ci się również:

photo 1593854519602 687eae339d57cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxoZWFsdGglMjBhbmQlMjBzYWZldHklMjBjbG90aGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjU4Mzk5ODkxixlibrb 1.2.1q80w1080

Okulary ochronne do pracy – jakie sprawdzą się najlepiej? Sprawdź, jakie okulary musisz wybrać

1 listopada 2023

Stosowanie środków ochrony osobistej w miejscu pracy ma na celu zapewnienie ochrony pracownikom. Oczywiście w zależności od wykonywanych czynności, należy stosować tutaj odpowiednio dopasowane zabezpieczenie. Jednym z często stosowanych zabezpieczeń…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady