Słaby słuch – co może do tego doprowadzić? Jak można uniknąć tego problemu?

Pogorszenie słuchu budzi w nas wiele obaw, a także skłania do pilnej wizyty u lekarza. Jest to sytuacja, której nie można bagatelizować. Na pogorszenie słuchu może mieć wpływ wiele czynników. Problem ten może być odwracalny, ale niestety zdarza się też, że uszkodzenie słuchu jest trwałe. Poznaj najczęstsze przyczyny pogorszenia słuchu i sprawdź, czy można uniknąć, aż tak poważnych problemów?
Nadmierny hałas – jedna z częstych przyczyn uszkodzenia słuchu
Narażanie się na długotrwały hałas niekorzystnie wpływa na słuch. Już nawet krótkotrwała ekspozycja na głośne dźwięki może mieć negatywny wpływ zarówno na słuch, jak i organizm. Z głośnymi dźwiękami mamy kontakt na co dzień, w czasie podróży, ale hałas emitowany jest także w wielu miejscach pracy (przez urządzenia produkcyjne, pojazdy, itp.).
Długotrwały hałas może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia słuchu. Największym zagrożeniem jest hałas powyżej 85 dB. Im głośniejsze będą dźwięki tym, mniej czasu potrzeba, aby doszło do uszkodzenia słuchu. Z tego powodu w zakładach produkcyjnych i innych miejscach pracy, gdzie jest głośno, obowiązuje stosowanie ochronników słuchu. Do takich ochronników, zalicza się zatyczki do uszu.
Pozwalają one stłumić głośne dźwięki jednocześnie, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla osób, które będą je nosić. Stopery do uszu to jedna z najlepszych opcji. Ich zastosowanie jest proste, a dodatkowo stopery wielokrotnego użytku można używać przez dłuższy czas, co stanowi jeszcze większe udogodnienie dla użytkowników.
Czy na co dzień narażeni jesteśmy na bardzo głośne dźwięki?
Każdego dnia mamy do czynienia z hałasem o mniejszym bądź większym nasileniu. Nigdy nie wiemy, co spotka nas danego dnia, dlatego warto mieć środki zabezpieczające słuch przy sobie. Niekiedy hałas może nawet powodować w nas rozdrażnienie, czy utrudniać koncentrację.
W takich przypadkach dobrze jest zastosować zatyczki do uszu. Często sięgamy po nie w podróży, ale też podczas snu. Niektóre osoby mają problem z zaśnięciem, co jest spowodowane hałasem dochodzącym z zewnątrz. Tu dobrym wyborem są stopery wielokrotnego użytku. Stopery chroniące słuch to popularne rozwiązanie, które jest często wybierane.
Jakie inne przyczyny mogą doprowadzić do uszkodzenia słuchu?
Zdarza się, że uszkodzenie słuchu to długa droga do znalezienia przyczyny. Czasami potrzebne są specjalistyczne badania, aby móc określić, co doprowadziło do pogorszenia lub całkowitej utraty słuchu. Poniżej przedstawiamy kilka z przyczyn, oprócz wspommnianego już wcześniej nadmiernego hałasu, które mogą mieć negatywny wpływ na słuchu:
- Uszkodzenie błony bębenkowej
- Stany zapalne uszu
- Uszkodzenie nerwu twarzowego
- Stosowanie niektórych leków
- Nadmierna woskowina w uchu
Uszkodzenie słuchu może być trwałe lub odwracalne. W leczeniu tego problemu stosuje się wiele metod. Poprawa słuchu może mieć miejsce w wyniku płukania uszu – usunięcia woskowiny, leczenia chirurgicznego lub też zastosowania aparatu słuchowego. To, co będzie pomocne w przypadku danego pacjenta, zależy od konkretnego problemu.
Może spodobać Ci się również:
Fotoodmładzanie twarzy jest zabiegiem wykorzystującym nowoczesną technologię będącą połączeniem światła IPL z falą radiową. Dzięki temu można osiągnąć efekt gładkiej i zadbanej skóry w bardzo krótkim czasie. Jak działa dokładnie…
Czytaj więcej