poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Toczenie profilowe – co to? Gdzie można się spotkać z tym rodzajem obróbki?

photo 1629568853783 d94e53ee53d8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzJ8fG1ldGFsJTIwd29ya3xlbnwxfDB8fHwxNjM1MTcyOTM0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Obróbka przeprowadzana na maszynach CNC zawsze związana jest z koniecznością znajomości wielu różnych pojęć. Jednym z określeń, z którym często można się spotkać jest toczenie profilowe. Czym charakteryzuje się ten rodzaj obróbki i kiedy znajduje zastosowanie?

Toczenie profilowe – na czym polega?

Proces toczenia profilowego polega na działaniu sił na narzędzie o kierunku promieniowym oraz stycznym. W przypadku siły promieniowej narzędzie odginane jest od przedmiotu. Natomiast siły styczne powoduję, że ostrze zmienia swoje położenie.

Podczas toczenia profilowego można ustawić różne parametry dotyczące głębokości czy prędkości skrawania. Należy zwrócić również uwagę na kąt przystawiania, który powinien zostać prawidłowo dobrany do przedmiotu poddawanego obróbce.

Zaleca się, aby kąt pomiędzy obrabianym przedmiotem a powierzchnią płytki wynosił 7 stopni. Prawidłowe ustawienie parametrów umożliwi przeprowadzenie obróbki zgodniej z wymaganiami. Dzięki temu nie napotkamy żadnych problemów, a obróbka będzie efektywna.

Toczenie – gdzie znajduje zastosowanie?

Toczenie to obróbka stosowana w wielu branżach. Najczęściej zaliczamy tutaj rolnictwo, motoryzację, produkcję przemysłową, a nawet znaną wszystkim branżę dekoracyjną. Obróbkę toczenia przeprowadza się zazwyczaj za pomocą wyspecjalizowanych maszyn tj. centra tokarskie, dzięki którym praca przebiega dużo sprawniej.

Co więcej, dobre centra tokarskie wpływają na czas obróbki, jakość oraz komfort pracy operatora nadzorującego cały ten proces. Przedsiębiorcy często wybierają złożone maszyny, które przystosowane są do wykonywania wielu czynności.

Tradycyjne tokarki oczywiście w dalszym ciągu są popularne, a co za tym idzie klienci wciąż je kupują. Jednak w przypadku dużych zakładów zajmujących się produkcją na większą skalę lepszym rozwiązaniem, są nowoczesne centra obróbcze.

Jakie parametry są ważne podczas toczenia?

Podczas toczenia parametry zawsze muszą być ustawione zgodnie z zaleceniami. Prędkość obrotowa, czy głębokość skrawania to bardzo ważne elementy, o których musi pamiętać każdy operator. W przypadku maszyn CNC wszelkie dane wprowadzane są za pomocą komputera, co jest znacznie prostsze i bezpieczniejsze.

Każda decyzja oraz ustawienie parametrów z pewnością wpłynie na efekty obróbki. Poza tym na tokarce CNC można przeprowadzić nawet bardzo skomplikowaną obróbkę, co jest pozytywnym czynnikiem wpływającym na decyzję, jeżeli chodzi o zakup takiej maszyny.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Doypack co to jest? Jakie znane produkty są pakowne w opakowania doypack?

1 sierpnia 2021

Odpowiednie zapakowanie produktów wpływa nie tylko na ich jakość, ale również na czas przechowywania. Ma to ogromne znaczenie dla klientów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na opakowania, w których znajdują…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady