sobota, 04 grudnia 2021r.

Wymiana opon na zimowe – kiedy przeprowadzić proces?

unnamed file 2

Przed sezonem zimowym, należy odpowiednio przygotować pojazd. Naprawy zauważonych w trakcie eksploatacji usterek powinny być zniwelowane jeszcze przed tym trudnym okresem, bowiem każdy mankament może przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa. Dobrze jest też odpowiednio wcześnie dostosować ogumienie do panujących warunków pogodowych. Ale kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Podpowiemy w artykule…

Po co wymieniać opony?

Ogumienie letnie różni się znacząco od zimowego. To pierwsze jest dostosowane do jazdy po suchych i wilgotnych drogach, posiada również nieznacznie mniejszą powierzchnię tarcia i odmienny system rowków. Opona ma za zadanie ułatwić odpływ wody oraz zapewnić dobrą przyczepność na różnego typu drogach.

Zimowe ogumienie często odznacza się większą powierzchnią tarcia. Inny jest również układ rowków, który oprócz odprowadzania wody, musi jednocześnie zmierzyć się z błotem pośniegowym i samym śniegiem. Letnie ogumienie nie jest dostosowane do jazdy po tak zabrudzonych drogach i będzie się ślizgać.

W trakcie wymiany opon można przeprowadzić również inne korekty, takie jak geometria kół. Kraków jest miastem, w którym jakość części dróg wciąż pozostawia sporo do życzenia, a jazda po nich negatywnie wpływa na ustawienie kół względem siebie. Dlatego taki zabieg może okazać się konieczny.

A co z oponami całorocznymi?

Na rynku są dostępne krążki na cały sezon. Jest to dość dobre rozwiązanie, bowiem nie trzeba ich wymieniać 2 razy w ciągu roku. Ich konstrukcja umożliwia jazdę w niemal każdych warunkach. Warto jednak pamiętać, że takie ogumienie może znacznie szybciej się zużywać i wymaga stałej kontroli bieżnika.

Dobrze jest również przed zakupem sprawdzić opinie dotyczące opon. Producenci oferują zróżnicowane propozycje, których jakość może jednak nie być zadowalająca. A gorsze produkty często już po rocznym czy dwuletnim stosowaniu nie nadają się do dalszego użytku. Co więcej, takie ogumienie może być nierównomiernie zużywane, przez co zbieżność kół może zostać zaburzona.

Zatem kiedy wymienić opony?

Końcówka października lub listopad wydają się optymalnym okresem na podjęcie takiego działania. Oczywiście wszystko uzależnione jest tutaj od pogody, która może opóźnić lub przyspieszyć wizytę w warsztacie samochodowym. Jedno jest pewne — z wymianą opon nie warto czekać do ostatniej chwili.

Dobrze jest obserwować prognozy pogody. Jeżeli jesienne miesiące (wrzesień i październik) zapowiadają się ciepłe i suche, warto odczekać z wymianą opon. Przy wyższych wskazaniach termometru, bieżnik zimówek będzie znacznie szybciej się zużywał. 

Może spodobać Ci się również:

Co to jest system kafeteryjny? Jak z niego korzystać?

Co to jest system kafeteryjny? Jak z niego korzystać?

29 kwietnia 2020

Wykorzystanie formy kafeteryjnej wynagrodzenia wiąże się z powiązaniem części pensji pracownika z ogólną rentownością firmy oraz osiąganymi rezultatami wykonywanych prac. Głównym jej założeniem jest możliwość indywidualnego dobierania sposobu uzyskiwania profitów,…

Czytaj więcej