niedziela, 02 kwietnia 2023r.

Zielona ściana z roślin – dlaczego warto zaaranżować ją we własnym domu?

photo 1575285819562 258d44cda053cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8c3dpbW1pbmclMjBwb29sJTIwZ3JlZW4lMjB3YWxsfGVufDF8MHx8fDE2NjE2MzE4MTIixlibrb 1.2.1q80w1080

Naturalia zieleń w przestrzeni wokół człowieka ma niezwykle pozytywny wpływ na jego samopoczucie i zdrowie. Odpowiednio zaaranżowane środowisko sprzyja odpoczynkowi, uspokaja i pozwala lepiej znosić codzienny stres. Aktualne trendy w aranżacji wnętrz dobrze wpisują się w taką potrzebę, a ogrody wertykalne w domach stają się coraz bardziej popularne.

W tym temacie warto jasno określić potrzeby i jakie warunki techniczne muszą zostać spełnione, żeby w mieszkaniu zainstalować zieloną ścianę. Tu warto też zastanowić się z jakich roślin — sztucznych, czy żywych, ją wykonać. Jest to kwestia o tyle istotna, że dla każdej instalacji przewidziane są trochę inne parametry.

Co to właściwie jest zielona ściana, inaczej zwana ogrodem wertykalnym?

Ogrody wertykalne zewnętrzne lub wewnętrzne to pionowe stelaże, na których osadza się roślinność. Pełnią głównie funkcję dekoracyjną, a do instalacji potrzebują ściany o odpowiednich parametrach. Zielona ściana w domu ma jednak wiele innych zalet, np. korzystny wpływ roślinności na zdrowie, a także umożliwia oczyszczenie powietrza poprzez pochłanianie CO2 i natlenianie.

Ogród wertykalny wewnętrzny może być zamontowany w każdym pomieszczeniu, w którym choć jedna ściana spełnia warunki techniczne. Taką instalację pionową można postawić na całej szerokości ściany lub na wybranym jej fragmencie.

Zielona ściana z żywych kwiatów — o czym warto pamiętać?

Wśród wielu korzyści zainstalowania w domu żywej zielonej ściany, można i wymienić dobre właściwości wentylacyjne oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Wybór roślin zależny jest od umiejscowienia konstrukcji, gdyż różne gatunki roślin wymagają specyficznych warunków do rozwoju. Tam, gdzie jest dużo słońca, np. w salonie, warto stworzyć niebanalną konstrukcję ze światłolubnymi kwiatami.

Inne pomieszczenie, w którym warto zainstalować żywy ogród wertykalny, to łazienka, o ile jest sporej wielkości. Tam jednak ze względu na specyficzny mikroklimat oraz mniejszą ilość słońca, można zasadzić roślinność o dużych zielonych liściach. Zielona ściana to również dobry pomysł na kuchenną aranżację, gdzie żywy, pionowy stelaż obsadzony zostanie ulubionymi ziołami.

Ogród wertykalny ze sztuczną roślinnością — idealne rozwiązanie dla zabieganych

Żywa zielona ściana, poza odpowiednim umiejscowieniem, wymaga również wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a także dopasowanego do konstrukcji systemu nawadniania. Ten problem znika w przypadku ogrodu wertykalnego ze sztucznymi kwiatami. Przede wszystkim taką ściankę można zainstalować w sypialni, co w przypadku ściany żywych roślin jest niewskazane.

S

Może spodobać Ci się również:

Skórzana galanteria - po czym rozpoznać dobry wyrób?

Skórzana galanteria – po czym rozpoznać dobry wyrób?

15 sierpnia 2020

Powszechnie wiadomo, że wysokiej jakości dodatki, na przykład torebki, portfele czy paski, potrafią zmienić wygląd całego stroju. Dziś, w dobie zakupów w sieciówkach, nieco trudniej znaleźć nam dobrą gatunkowo galanterię,…

Czytaj więcej