czwartek, 29 lutego 2024r.

Co daje niemiecka umowa o prace? Na jakie udogodnienia może liczyć pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę?

photo 1571055931484 22dce9d6c510cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2Nnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Umowa o pracę to bardzo ważny dokument, gdzie znajdują się wszystkie ważne informacje dotyczące pracy na danym stanowisku. Wyjeżdżając do pracy za granicę, warto zadbać o to, aby pracodawca jak najszybciej podpisał z nami umowę, ponieważ mamy wtedy pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami prawa pracy. Jakie możliwości daje niemiecka umowa o pracę i dlaczego praca bez umowy to duże ryzyko dla pracownika?

Niemiecka umowa o pracę – co daje pracownikowi?

Praca w Niemczech wiąże się z dużo lepszymi zarobkami, a co za tym idzie, zwiększa się komfort życia. Wyjeżdżając jednak do pracy, trzeba pamiętać o formalnościach, jakie na nas czekają po przyjeździe. Umowa o pracę to dokument podpisywany zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę.

Podpisanie umowy o pracę z niemieckim pracodawcą daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Ponadto pracownik dzięki temu ma możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej, opłacania składek emerytalnych oraz możliwość otrzymywania wynagrodzenia w momencie choroby. Należy mieć świadomość tego, że pisemna umowa o pracę przez wielu pracowników jest jedyną dopuszczalną formą umowy, jeżeli chodzi o świadczenie pracy na rzecz pracodawcy.

Niemiecka umowa o pracę, a zwolnienie chorobowe pracownika

Zawierając umowę o pracę w Niemczech w momencie choroby, możemy liczyć na zwolnienie lekarskie. Oczywiście obawą dla wielu pracowników jest możliwość wypowiedzenie umowy w czasie trwania zwolnienia. Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim w Niemczech jest dopuszczalne, jednak w większości przypadków pracodawcy nie decydują się na taki krok.

Należy zwrócić tutaj uwagę na fakt, że mając podpisaną umową o pracę w chwili otrzymania zwolnienia w dalszym ciągu, otrzymujemy wynagrodzenie. Poza tym w razie ewentualnej utraty zatrudnienia również możemy liczyć na wsparcie finansowe w kasy chorych. Osoby, które nie podpiszą umowy i pracują na czarno w chwili choroby nie otrzymają wynagrodzenia.

Dlaczego umowa o pracę jest najlepszym rozwiązaniem?

Pracę można świadczyć w oparciu o różne umowy. Oczywiście umowa o pracę jest bardzo popularna, ale wyróżniamy również inne umowy tj. umowa zlecenie, umowa o dzieło czy umowa MINIJOB.

Niestety wymienione wyżej dokumenty nie zapewniają pracownikowi tego, co umowa o pracę. Szukając, więc pracy w Niemczech dobrze jest zawęzić swoje poszukiwania do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ponieważ wtedy zyskamy najwięcej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1593022356769 11f762e25ed9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxkZW50aXN0JTIwc3RvbWFsb2dpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2NDI4MTU0NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak wygląda zabieg wstawienia implantu zębowego? Procedura w trzech etapach

1 listopada 2022

Piękny uśmiech i pełny garnitur zdrowych zębów to bardzo istotna kwestia estetyczna, a także psychologiczna. Dbanie o zęby zaczyna się w wieku dziecięcym i powinno być równie ważne w wieku…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady