poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Co oznacza prowadzenie zdrowego stylu życia?

Co oznacza prowadzenie zdrowego stylu życia?

W dzisiejszych czasach wiele mówi się na temat prowadzenia zdrowego stylu życia. Każdy z nas chyba słyszał to określenie, jednak nie każdy wie tak do końca, co się pod nim kryje. Chodzi tutaj przede wszystkim o profilaktykę a więc o zapobieganie występowaniu chorób w przyszłości.

Badania profilaktyczne

Medycy od lat namawiają do tego, aby regularnie badać się i odwiedzać swojego lekarza rodzinnego. Tymczasem wielu Polaków uważa, że dopóki nam nic nie dolega to nie należy na siłę szukać choroby. To bardzo duży błąd, bo jest wiele poważnych chorób, które w pierwszej fazie przebiegają bezobjawowo a dzięki badaniom można je wykryć i wyleczyć. Jeśli chodzi o podstawowe badania to każdy z nas raz na kilka lat powinien wykonać morfologię, badanie moczu oraz zrobić sobie prześwietlenie klatki piersiowej. Kobiety, co najmniej raz w roku powinny odwiedzać ginekologa i wykonywać badania USG. Nie można też zapominać o regularnym kontrolowaniu wzroku i stanu uzębienia.

Zdrowe odżywianie

Polacy spożywają zdecydowanie za dużo czerwonego mięsa, potraw smażonych, gotowych dań ze sklepów i jednocześnie jedzą stanowczo za mało warzyw i zdrowych kasz. Wielu z nas pomija śniadania, posiłki są nieregularne a kolacje zbyt późne. Warto, więc zmienić swoje nawyki i zacząć żywić się bardziej świadomie.

Aktywność fizyczna

Szacuje się, że około 40% dorosłych Polaków w ogóle nie uprawia sportu. To bardzo źle, bo aktywność fizyczna pomaga zachować dobrą wagę i zapobiega powstawaniu wielu poważnych chorób takich jak nowotwory. Zwiększenie aktywności fizycznej w codziennym życiu nie jest trudne. Każdy z nas może chodzić na spacery, biegać, jeździć rowerem czy wybrać się na pływalnię. Czas spędzany na świeżym powietrzu jest bardzo cenny.

Zdrowie psychiczne

Zdrowy styl życia to także dbanie o dobrą kondycję psychiczną. Pamiętajmy o tym, że mamy jedno życie i warto przeżyć je w miarę szczęśliwie. Zdrowy styl życia oznacza wiec stosowanie odpowiednich proporcji czasu pracy do czasu wypoczynku. Każdy z nas poza pracą powinien znajdować czas na hobby, spotkania ze znajomymi i rozwój osobisty.

 

Może spodobać Ci się również:

Ile kosztuje dobra peruka? Sprawdź, dlaczego nie warto oszczędzać

Ile kosztuje dobra peruka? Sprawdź, dlaczego nie warto oszczędzać

30 listopada 2020

Historia peruki sięga starożytności. Egipcjanie golili sobie głowy i zakładali peruki, ze względu na ich przepiękny wygląd. Na popularność i prestiż peruki wpłynął Ludwik XVI. Od czasu jego rządów peruka…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady