czwartek, 25 lipca 2024r.

Co to mediacja i kiedy warto z niej skorzystać?

Co to mediacja i kiedy warto z niej skorzystać?

Konflikty i spory są nieodłączną częścią życia i prowadzenia biznesu. Wiele osób chcąc rozwiązać problem, kieruje sprawę do sądu. Alternatywnym sposobem dojścia do konsensusu jest mediacja. Ten proces pozwala zakończyć konflikt na zasadzie dobrowolnego porozumienia, które usatysfakcjonuje obie strony.

Czym jest i jak przebiega proces mediacji?

Mediacja to dobrowolny i poufny proces, którego celem jest rozwiązanie sporu. Uczestniczą w nim obie strony konfliktu oraz mediator, który jest trzecią osobą pomagającą w skutecznej komunikacji i dojściu do porozumienia. Celem tego postępowania jest zapewnienie warunków, w których obie strony mogą komunikować się i wypracować rozwiązanie, które je usatysfakcjonuje. Jeśli mediacja dotyczy sporu na tle prawnym, to jej celem jest zawarcie ugody pomiędzy stronami.

Mediacja różni się znacząco od postępowania sądowego. Przede wszystkim nie dochodzi się do tego, kto ma rację. Celem tego procesu jest dojście do porozumienia, które zadowoli obie strony sporu. Dlatego też rozmowy skupiają się na przyszłości, wypracowaniu rozwiązań, a nie na analizowaniu przeszłości.

Zalety wykorzystania mediacji do rozwiązania sporów w biznesie

Niektórym przedsiębiorcom mediacja kojarzy się ze sprawami cywilnymi, rodzinnymi. Oczywiście może być ona wykorzystywana w takim zakresie, jednocześnie sprawdzi się doskonale także w przypadku sporów biznesowych.

Dużą przewagą mediacji nad procesami sądowymi jest szybkość. Każdy przedsiębiorca, który miał styczność z polskim wymiarem sprawiedliwości, ma świadomość tego, że nie działa on szczególnie sprawnie. Dlatego dochodzenie swoich racji w sądzie może zająć sporo czasu. Ponadto mediacje dają większą kontrolę nad rozwiązaniem, jakie zostanie przyjęte. Jest to dobre dla obu stron konfliktu.

Należy przy tym pamiętać, że mediacje są dobrowolne i nie zobowiązują do niczego. Oznacza to, że w każdym momencie mogą zostać przerwane przez każdą ze stron. Dlatego też nie wiążą się z żadnym ryzykiem, natomiast mogą przyspieszyć i usprawnić rozwiązanie sporu.

Decydując się na mediację skorzystaj z pomocy profesjonalnego mediatora

Mediacje może prowadzić dowolna osoba. Jednak warto skorzystać z pomocy doświadczonego mediatora, ponieważ zna on techniki, ćwiczenia, które pozwolą skuteczniej dojść do porozumienia. Ponadto doświadczony mediator zapobiega eskalacji konfliktu, do której może dojść, gdy dwie strony spotykają się ze sobą i zaczynają rozmawiać o sytuacji spornej. Źle przeprowadzona mediacja może dać efekt odwrotny od oczekiwanego, natomiast dobra Kancelaria Prawna Kraków pomoże dojść do porozumienia w przeróżnych konfliktach pod warunkiem, że obie strony chcą rozwiązać spór.

Może spodobać Ci się również:

photo 1567468219153 4b1dea5227eaixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Fotoodmładzanie, czyli jak skutecznie zatrzymać młody wygląd skóry?

1 lutego 2022

Medycyna estetyczna wiele oferuje w dziedzinie walki z niedoskonałościami skóry i oznakami starzenia. Jednym z nowych i skutecznych rozwiązań w tym ostatnim aspekcie, jest fotoodmładzanie. To prosty zabieg, który efektywnie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady