czwartek, 28 marca 2024r.

Co zrobić jak niemiecki pracodawca nie chce wypłacić pieniędzy? Czy pracownik ma szanse odzyskać swoje wynagrodzenie?

photo 1505664194779 8beaceb93744ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Praca za granicą zawsze związana jest z dużo lepszymi zarobkami niż w Polsce. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca nie jest do końca uczciwy, co może mieć bezpośredni wpływ na zatrudnionych pracowników. Jak więc należy postępować w momencie, gdy zauważymy, że pracodawca nie przestrzega określonych przepisów?

Brak wynagrodzenia – co należy zrobić?

Pierwszą czynnością w momencie, gdy pracodawca nie wypłaci nam należnego wynagrodzenia jest wezwanie do zapłaty. Zazwyczaj takie rozwiązanie jest skutecznie i pracownik otrzymuje zaległe pieniądze. Dokument, którym jest wezwanie do zapłaty, powinno zostać sporządzone w taki sposób, aby znalazły się tam wszystkie ważne informacje dotyczące przepracowanych godzin, czy terminu, w jakim chcemy otrzymać wynagrodzenie.

Wezwanie musi być w formie pisemnej, ponieważ w przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, możemy mieć problemy z wyegzekwowaniem wynagrodzenia. Jeżeli jednak wezwanie do zapłaty nie przyniesie żadnych rezultatów, trzeba wnieść pozew do sądu pracy.

Pracownicy, którzy przyjechali do Niemiec z innego kraju, mogą nie wiedzieć, jakie kroki podjąć w związku z odzyskaniem pieniędzy. Wtedy osobą, która może nam pomóc jest adwokat polsko – niemiecki. Dzięki temu nie zostaniemy sami z problemem, a także odzyskamy niewypłacone wynagrodzenie od pracodawcy.

Czy można się zabezpieczyć przed nieuczciwym pracodawcą?

Rozpoczynając pracę za granicą, zazwyczaj towarzyszą nam obawy związane z uczciwością osoby zatrudniającej. To, czy pracodawca postępuje zgodnie z przepisami, świadczy m.in. podpisana umowa oraz przestrzeganie innych zasad dotyczących pracy pracowników.

Warto jednak regularnie zapisywać czas pracy, miejsce pracy, a nawet wykonywane czynności, co może nam pomóc w ewentualnym odzyskaniu pieniędzy. Poza tym dobrze jest także mieć świadków, którzy będą mogli potwierdzić, że faktycznie pracowaliśmy w danym miejscu. Całkowite zabezpieczenie się przed niewypłacalnością pracodawcy jest niemożliwe, ponieważ  nie wiemy, czy osoba, która nas zatrudniła, będzie przez cały okres trwania umowy uczciwa.

Prawidłowe wyliczenie wynagrodzenia

Jeżeli nie otrzymaliśmy wynagrodzenia w terminie i chcemy wręczyć pracodawcy wezwanie do zapłaty, powinniśmy dobrze wyliczyć kwotę, jaką chcemy odzyskać. Tutaj ważne są wcześniej zapisywane godziny pracy, wykorzystany urlop itp.

Jest to bardzo ważne, żeby móc żądać wypłaty zaległego wynagrodzenia. Co więcej, nasze wyliczenia, powinny zgadzać się z wyliczeniami pracodawcy, a więc możemy tu sprawdzić także to, czy pracodawca z należytą starannością wykonuje swoje obowiązki.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak myć auto na myjni samochodowej bezdotykowej?

1 sierpnia 2021

Każdy z właścicieli pojazdów chciałby, aby jego maszyna prezentowała się doskonale. Niestety błoto, kurz i inne zabrudzenia mogą zaburzać estetykę karoserii. Można się ich pozbyć stawiając na auto detailing. Kraków…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady