środa, 24 lipca 2024r.

Drzwi antywłamaniowe, czyli kilka uwag o bezpieczeństwie

Każdy człowiek potrzebuje miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Dom, priorytetowo, powinien zapewnić maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo swoim mieszkańcom. W tym celu, poza systemami antywłamaniowymi, warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenie wejścia do domu.

Drzwi do domu jednorodzinnego musza spełniać odpowiednie warunki, by mogły zostać określone, jako antywłamaniowe. Zwrócić uwagę warto już przy zakupie na informację zamieszczona przy produkcie, która podaje, jaka klasę bezpieczeństwa posiada. Kolejnym elementem wpływającym na dobre zabezpieczenie wejścia jest użycie w strukturze drzwi wyposażenia antywłamaniowego i na to również warto zwrócić uwagę.

Klasyfikacja drzwi pod względem bezpieczeństwa

Według norm europejskich obowiązujących w Polsce, w budownictwie obowiązuje 6 klas bezpieczeństwa. Jednakże budownictwo mieszkaniowe ma do wykorzystania jedynie 4 z tych klas. Pozostałe dwie rezerwowane są dla drzwi przeznaczonych dla wyjątkowo narażonych budynków, m.in. banków.

W naszym kraju obowiązuje też polska skala składająca się z trzech stopni: A, B i C. Czynniki, które wpływają na sklasyfikowanie drzwi to wzmocniona konstrukcja oraz spełniona minimalna ilość zabezpieczeń wewnętrznych. Wśród takich elementów wyróżnić należy zamki antywłamaniowe, zapadki, zawiasy oraz odpowiednie wkładki. I tak, w przypadku najwyższej klasy 6(C) będą to min. 2 zamki, 3 zawiasy odpowiedniej konstrukcji oraz minimum jedna wkładka antywłamaniowa.

Jakie drzwi wybrać do swojego domu?

Aspekt ten rozpatrzyć należy w kategorii zastosowania drzwi. Inaczej wybierać będziemy drzwi do domu lub mieszkania, a inaczej do pomieszczeń gospodarczych. Dobrze zabezpieczone wejście w przypadku tych drugich jest szczególnie ważne. W przypadku domów i mieszkań dodatkowo inwestor połozy nacisk na termoizolacyjność oraz, niewątpliwie, na wygląd.

Jednakże, każde prywatne mienie warte jest odpowiedniej ochrony. Co prawda w domach można zrównoważyć wszystkie cechy, ale już wejście do własnego lokalu użytkowego powinno być maksymalnie zabezpieczone, a jednocześnie dobrze wyglądać.

Korzyści z posiadania drzwi antywłamaniowych.

Podstawowa cechą takich drzwi jest gwarancja powstrzymania intruzów przed wtargnięciem w prywatna przestrzeń. Dobrze wyposażone drzwi antywłamaniowe powinny dać opór minimum przez 20 minut oraz być odporne na wycięcie otworów mogących ułatwić włamanie. Ważne jest w tym również dobre zabezpieczenie zawiasów i ościeżnicy, nie tylko skrzydła drzwiowego.

Jeszcze jedną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe chętniej udzielają zniżek na polisę.

Może spodobać Ci się również:

Gdzie można wykonać nadruki na szkle? Sprawdź jak zrobić takie dekoracje

Gdzie można wykonać nadruki na szkle? Sprawdź jak zrobić takie dekoracje

1 kwietnia 2021

Oprócz etykiet, producenci szklanych opakowań, bardzo często przygotowują specyficzne nadruki również bezpośrednio na powierzchni naczynia. Dzięki różnorodnym możliwościom jest to możliwe, a koszty operacji mogą być niskie. Jedną z metod…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady