poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Gdzie zgłosić zakup mieszkania? Ile czasu ma kupujący na zgłoszenie nabycia nieruchomości?

photo 1522708323590 d24dbb6b0267cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxhcGFydG1lbnR8ZW58MXwwfHx8MTY3NzU4OTExMwixlibrb 4.0.3q80w1080

Nabycie mieszkania to ważna transakcja, z którą wiąże się nie tylko sam zakup, ale też konieczność dopełnienia różnych formalności. Kupujący musi pamiętać o ważnych sprawach, jakimi są formalności, ponieważ w przeciwnym razie mogą pojawić się pewne komplikacje, a nawet zostać nałożone kary. Jakie należy dopełnić formalności i dlaczego jest to tak ważne dla nowego właściciela?

Zakup mieszkania – gdzie zgłosić?

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać nowy właściciel mieszkania jest zgłoszenie faktu nabycia nieruchomości do Urzędu Skarbowego. Jeżeli wybieramy nowe mieszkania Łódź będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2 procent wartości nieruchomości.

Nieco inaczej wygląda to w momencie, gdy kupujemy mieszkanie od firmy lub dewelopera, gdyż podatek VAT wliczony jest już cenę, a więc nie trzeba dodatkowo uiszczać żadnego zobowiązania. Należy wiedzieć, że finansowanie zakupu mieszkania z kredytu hipotecznego rodzi obowiązek zapłaty innego rodzaju podatku od czynności cywilnoprawnych. Kolejnym równie ważnym elementem jest złożenie deklaracji IN-1 do urzędu miasta albo gminy, na którego terenie dokonamy zakupu.

Ile czasu ma kupujący na zgłoszenie zakupu mieszkania?

Przepisy prawne określają czas, jaki musi być przestrzegany przez osoby kupujące nieruchomość, jeżeli chodzi o zgłoszenie do właściwych urzędów. Czas na zgłoszenie to 14 dni od momentu, gdy staniemy się właścicielem mieszkania. Oznacza to, że zanim zaczniemy się urządzać lub przeprowadzać, warto dopełnić formalności, żeby móc w pełni cieszyć się swoim nowym mieszkaniem.

Narażanie się na problemy lub kary to niezbyt dobry moment po zakupie mieszkania. Aby ten czas był naprawdę wyjątkowy i szczęśliwy, trzeba wiedzieć, jakie mamy prawa i obowiązki.

Konsekwencje niezgłoszenia zakupu mieszkania

Mieszkania na sprzedaż Łódź jak wiadomo wiążą się w koniecznością zgłoszenia tego faktu do właściwych urzędów, aby nie narazić się na odpowiedzialność karną. Niestety w natłoku wielu spraw łatwo o tym zapomnieć, przez co dużo osób niedopełnienia tego obowiązku.

Osoby, które nie dokonają zgłoszenia w odpowiednim terminie, mogą otrzymać karę pozbawienia wolność bądź karę grzywny. Aby nie narazić się na takie problemy, warto mieć informację na temat przebiegu całego procesu zakupu nieruchomości. Ponadto możemy skorzystać też z doradztwa specjalistów, którzy udzielą nam fachowej porady, która z pewnością pomoże przetrwać czas zakupu mieszkania i załatwiania ważnych spraw.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Sok malinowy – na co pomaga i jakie ma działanie?

1 listopada 2021

Sok malinowy to znane remedium na przeziębienie. Działa rozgrzewająco i napotnie, a w konsekwencji obniża gorączkę i pomaga w łagodzeniu objawów infekcji. Ma też wiele innych cennych właściwości. Jaki wpływ…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady