poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Ile kalorii ma pizza wegańska? Sprawdzamy co zrobić, by potrawa była zdrowsza

photo 1571407970349 bc81e7e96d47ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jedzenie tego smakowitego dania niestety nie uchodzi za dietetyczne. Osoby dbające o linię bardzo często unikają pizzy, ze względu na wysoką kaloryczność. Jednak nie zawsze pizza może przyczyniać się do nadwagi. Zachowując umiar, raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na skosztowanie smacznego ciasta. Innym sposobem na obniżenie kalorii jest zamówienie pizzy wegańskiej. Czy jednak faktycznie jest ona mniej kaloryczna?

Od czego zależy kaloryczność pizzy?

Z czego składa się popularna potrawa? Z podłoża w formie wypieczonego ciasta oraz dodatków umieszczonych na górze. Obowiązkowym składnikiem każdego wariantu jest również sos pomidorowy, który może być cennym źródłem witamin oraz błonnika. Jednak to nie dodatki wpływają na zwiększenie kaloryczności dania.

Szacuje się, że nawet 90 % wartości energetycznych zawartych jest w cieście pizzy. Dlaczego tak jest? Najczęściej przygotowuje się je z białej mąki pszennej, która jest złożona praktycznie z samych węglowodanów. Kaloryczność może zależeć również od dodatków, takich jak ser zawierający tłuszcze zwierzęce czy wędliny.

Pizza wegetariańska – czym różni się od zwykłej?

Taka potrawa najczęściej przygotowywana jest na cienkim cieście. W ten sposób można zmniejszyć ilość kalorii, lecz najczęściej nie są to duże różnice. Standardowy kawałek takiej pizzy nadal będzie miał około 170 kcal. 

Pizza wegetariańska jak sama nazwa wskazuje nie zawiera żadnych produktów zwierzęcych. Najczęściej jako dodatek stosuje się sos pomidorowy, rukolę, szpinak lub inne warzywa. Takie składniki pomagają ograniczyć kalorie i dostarczyć organizmowi więcej wartości odżywczych.  Mogą być one źródłem cennych witamin i mikroelementów.

Ciekawym dodatkiem mogą być suszone zioła, oraz przyprawy, takie jak oregano czy bazylia, z którymi doskonale komponuje się pizza. Kraków Krowodrza to jedno z miejsc, w którym oferujemy warianty wegańskie dla wszystkich gości.

Jeść czy nie jeść? Oto jest pytanie…

Osoby dbające o prawidłową wagę często rezygnują również z tego zdrowszego wariantu pizzy. Czy to dobre rozwiązanie? Jeśli jesteś na diecie, mimo wszystko chciałbyś od czasu do czasu spróbować ulubionego ciasta, możesz pokusić się o danie wegetariańskie. Pojedynczy kawałek lub dwa nie powinien wywołać negatywnego efektu.

Warto jednak pamiętać, że mimo wszelkich starań jest to danie kaloryczne. Pizza nie powinna więc stanowić podstawowy składnik naszej diety – w takim przypadku szybko możemy przybrać na wadze. Dobrze jest ograniczyć spożycie potrawy, istotne jest również to, by nie jeść je późną porą.

Może spodobać Ci się również:

Wydzielenie wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni mieszkaniowej

Wydzielenie wspólnoty mieszkaniowej ze spółdzielni mieszkaniowej

27 marca 2020

Wydzielenie wspólnoty mieszkaniowej z zasobów spółdzielni mieszkaniowej jest tematem budzącym emocje. W niniejszym artykule postaramy się omówić niniejsze zagadnienie w oparciu o procedurę przeprowadzoną w Krakowie. Droga wydzielenia wspólnoty mieszkaniowej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady