czwartek, 23 maja 2024r.

Ile kosztuje szczepienie kota na choroby zakaźne?

photo 1607969159206 2b21e106e6d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNHx8dmV0JTIwYnVsbHRlcnJpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyOTI2Mnwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Niektóre choroby, takie jak wścieklizna czy parowirowa mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmu naszego kota. Nie da się przed nimi w pełni zabezpieczyć zwierzęcia, choć można skutecznie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia przez szczepienie. To często jedyny sposób na uniknięcie poważnych chorób, który czasem jest bagatelizowany przez właścicieli czworonogów.

Kiedy warto szczepić kota?

To znacznie ostrożniejsze zwierzęta, które jednak lubią chodzić własnymi ścieżkami. W przypadku kotów domowych, większość czasu spędzających na kanapie, ryzyko rozwoju poważnych chorób jest stosunkowo niewielkie. Jednak jeśli nasz pupil prowadzi aktywny tryb życia i może mieć kontakt z innymi zwierzętami, lepiej zabezpieczyć go szczepionką.

Weterynarz z sercem szybko i bezboleśnie wykona taki zabieg, przez co zwierzę z pewnością nie odczuje większego bólu. Szczepienie można przeprowadzić w komfortowych warunkach, gdy umówimy się na konkretną godzinę wizyty w gabinecie. Wtedy kot nie będzie bał się innych osobników, oczekujących ze swoimi właścicielami w kolejce.

Ile kosztuje taki zabieg?

Szczepieni przeciwko wściekliźnie wiąże się z wydatkiem rzędu 50-100 zł. Przychodnia weterynaryjna zaleca wykonanie zabiegu raz do roku, co powinno dać pełną ochronę pupilowi. Można jednocześnie wykupić innego rodzaju szczepienia przeciwko chorobom takim jak: parwowiroza, babeszjoza oraz borelioza.

Zwierzę nie powinno odczuć żadnych negatywnych objawów w trakcie czy po szczepieniu. Igłę wbija się najczęściej w okolicach szyi, po czym szybkim ruchem wstrzykiwany jest preparat. Weterynarz zabezpieczy miejsce wkłucia i zdezynfekuje je, aby po zabiegu nie rozwinęło się zakażenie skóry.

Czy szczepienie musi być wykonane?

Obowiązek szczepień przeciwko wściekliźnie do tej pory dotyczy jedynie psów. Koty są mniej narażone na rozwój tego typu choroby, przez co nie wymaga się stosowania szczepionek. Z drugiej strony wścieklizna wciąż jest chorobą nieuleczalną, która zagraża również człowiekowi. Jeśli zatem nasz pupil może mieć kontakt z innymi osobnikami lub dzikimi zwierzętami, dobrze będzie się zabezpieczyć na wszelki wypadek.

Taki zabieg nie kosztuje wiele, a może skutecznie chronić organizm zwierzęcia przed rozwojem choroby. Dzięki szczepieniom kot będzie dobrze zabezpieczony, a my nie będziemy musieli martwić się o jego stan. Dlatego raz na rok warto odwiedzić klinikę weterynaryjną.

Może spodobać Ci się również:

photo 1603102859961 64b17d43580dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8cnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjc1MTA4NDkxixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak się ubrać na bieganie? Dostosuj odzież do warunków na zewnątrz

1 marca 2023

Bieganie może nam przynieść sporo satysfakcji. To dyscyplina sportowa, do której nie musimy się specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że założymy odpowiednie obuwie i strój. Niestety czasem mamy z tym spory problem,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady