wtorek, 03 października 2023r.

Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?

photo 1553782097 130fef5d3e27ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Przed uzyskaniem prawa jazdy każdy przyszły kierowca musi zdać test teoretyczny oraz praktyczny. Pomyślny wynik z obu części uprawnia starostwo do wydania dokumentu. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób przeprowadza się taki egzamin, oraz ile trwa część praktyczna. Dlatego dziś odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Jak długo trwa egzamin praktyczny?

Ta część sprawdzianu najczęściej kończy się po mniej więcej godzinie. Nie jest to jednak konkretna liczba, a wskaźnik, który nie zawsze się sprawdza. Podczas sprawdzianu egzaminator musi sprawdzić wszystkie wymagane czynności na drodze, dlatego czas jazdy może się wydłużyć lub skrócić.

Jeśli w trakcie egzaminu trafimy na dość spokojne warunki na drodze taki sprawdzian zaliczymy w przeciągu pół godziny. Przy zakorkowanej drodze będziemy musieli poczekać z niektórymi manewrami, czasem jest również problem ze znalezieniem miejsca do sprawdzenia parkowania. Na długość egzaminu wpływają również błędy. Niektóre pomyłki można jeszcze poprawić, trzeba jednak ponownie wykonać manewr, który był przeprowadzony źle. A to zajmuje kolejne minuty.

Na czym polega taki test?

Praktyczny egzamin ma sprawdzić wszystkie niezbędne umiejętności, które każdy kierowca powinien opanować podczas szkolenia na prawo jazdy. Są one niezbędne do tego, by w sposób bezpieczny poruszać się po drodze, nie powodując wypadku i innych zdarzeń drogowych. Sprawdzian składa się z dwóch części: wstępnej, przeprowadzanej na placu manewrowym oraz właściwej odbywającej się w ruchu miejskim.

Początkowo egzaminator zadaje wstępne pytania, które dotyczą obsługi samochodu oraz sprawdzenia niektórych jego elementów. W następnym kroku czeka kilka zadań, związanych z jazdą po łuku oraz ruszaniem z miejsca na wzniesieniu. Jeżeli przejdziemy przez wszystkie kroki pomyślnie, możemy wyjechać na drogę. Podczas jazdy sprawdzana jest znajomość przepisów ruchu, sposoby parkowania pojazdu oraz inne zasady, z których kierowca będzie korzystał w trakcie jazdy.

Jak przygotować się do takiego testu?

Przede wszystkim musimy wyjeździć odpowiednią ilość godzin podczas kursu na prawo jazdy. Jeśli po standardowym szkoleniu nie czujemy się pewnie za kierownicą, najlepiej dokupić jeszcze kilka jazd. W ten sposób łatwiej opanujemy kierownicę i zwiększymy szansę na pomyślne zdanie egzaminu już przy pierwszym terminie.

Przed samym egzaminem nie warto już przypominać sobie przyswojonych informacji. Tak tylko spotęgujemy stres, który i tak będzie nam towarzyszył podczas egzaminu. W przeddzień tego wydarzenia najlepiej zregenerować siły i odprężyć się, na przykład podczas jazdy na rowerze czy spaceru.

Może spodobać Ci się również:

photo 1496664444929 8c75efb9546fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2Nnx8aG9tZSUyMGZ1cm5pdHVyZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyMzI5ODY4ixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak odnowić meble? Kiedy warto zdecydować się na zakup nowych mebli?

1 września 2023

Wiele osób posiadających stare meble zastanawia się, jak je odnowić. Ponadto często przez myśl przechodzi nam również wymiana starych mebli na całkowicie nowe. Co więc należy zrobić, kiedy chcemy zmienić…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady