Ile zarabia weterynarz?
Praca weterynarza jest bardzo ciekawa, szanowana w społeczeństwie, jednak równocześnie niezwykle wymagająca. Mimo wszystko, co roku ten zawód przyciąga wiele młodych osób, które decydują się na rozpoczęcie studiów medycznych na tym kierunku. Zapotrzebowanie na lekarzy weterynarii utrzymuje się na wysokim poziomie, w końcu większość z nas dba o zdrowie swoich zwierząt tak samo, jak o siebie, niekiedy nawet z większą intensywnością.
Od czego zależą zarobki weterynarza?
Uzyskanie tytułu lekarza weterynarii nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba dużego zaangażowania, niezbędna jest ciężka praca i nauka, aby móc cieszyć się ze skończenia takich studiów. Tytuł lekarza sugeruje dobre zarobki, niemniej jednak nie każdy weterynarz krakow może pochwalić się wysoką pensją. Prawda jest taka, że średnie zarobki lekarza weterynarii wahają się od 3400 do 5340 złotych. Szacuje się, że tylko około 25% lekarzy zarabia więcej, niż 5,340 złotych, są też i tacy, którzy zarabiają mniej. Od czego to zależy? Przede wszystkim od stażu pracy, miejsca pracy oraz wybranej specjalizacji.
Weterynarz za granicą
Mimo że zarobki doświadczonego weterynarza, który dodatkowo prowadzi własną przychodnię weterynaryjną, nie są niskie, niektórzy specjaliści decydują się na wyjazd za granicę. W Stanach Zjednoczonych roczne zarobki lekarza weterynarii wynoszą 930,830 dolarów rocznie, co w przeliczeniu na złotówki wynosi 327 tysięcy PLN. Weterynarze bardzo dobrze zarabiaj również w Niemczech, gdzie można liczyć na zarobki rzędu 4230 euro miesięcznie, co daje około 18873 PLN. Lekarze weterynarii nie mogą narzekać także na zarobki w Anglii, gdzie rocznie można zarobić 44,844 funtów rocznie, co daje ponad 222 tysiące PLN.
Predyspozycje do zawodu weterynarza
Aby móc dobrze wykonywać zawód weterynarza, trzeba mieć ku temu odpowiednie predyspozycje, cechy charakteru oraz zainteresowania. Kandydat na weterynarza powinien kochać zwierzęta, mieć do nich odpowiednie podejście, nie bać się ich. Musi również być w stanie zachować zimną krew, bo nie każde zwierze będzie przyjazne i chętne do współpracy. Weterynaria to dziedzina, która rozwija się bardzo szybko, dlatego trzeba być przygotowanym na ciągłą naukę, poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności. Weterynarz powinien być osobą empatyczną, zdyscyplinowaną i gotową na podejmowanie szybkich decyzji. Bardzo cenioną cechą jest także komunikatywność i opanowanie.
Zawód lekarza weterynarii jest niezwykle wymagający, mimo to jeśli ma się ku temu predyspozycje, dobre serce i zapał do ciężkiej pracy, warto spróbować swoich sił na studiach medycznych.
Może spodobać Ci się również:
Tysiące klientów każdego dnia korzysta z przesyłek kurierskich. W paczkach wysyłamy w zasadzie wszystko – książki, ubrania, biżuterię, sprzęt RTV i AGD, przedmioty szklane i metalowe. Zarówno osobom prywatnym, jak…
Czytaj więcej