Jak czyścić buty sportowe? Sprawdź co zrobić, by produkty dłużej mogły być używane
Kupując profesjonalne obuwie sportowe, musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Płacąc wiele, mamy nadzieję, że produkty będą przez nas wykorzystywane w dłuższym czasie. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio je konserwować. Markowe buty sportowe trzeba systematycznie czyścić, uważając przy tym, by nie naruszyć ich struktury. Jak dokładnie się za to zabrać?
Czy mogę obuwie wyprać w pralce?
Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli na metce dostarczonej od producenta widnieje odpowiedni symbol, do wyczyszczenia produktów można zastosować pralkę. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach…
To nie jest pranie odzieży, przy którym możemy pozwolić sobie na wysokie temperatury i efektywny proces wirowania. Wkładając do pralki obuwie należy wybrać program niskoobrotowy, który będzie działał przy maksymalnie 30 stopniach temperatury. W takich warunkach buty zostaną bezpiecznie wyczyszczone.
Warto jednak podkreślić, że tym sposobem można czyścić jedynie w pełni dobre obuwie sportowe. Sklep przypomina, że produkty zawierające nawet najdrobniejsze ślady użytkowania, takie jak odpryski, oderwania skórki czy pęknięcia nie powinny znaleźć się w pralce. Ich czyszczenie w ten sposób może pogłębić skazy.
A tradycyjne metody czyszczenia?
Te wydają się najbezpieczniejsze i można je przeprowadzić zaraz po treningu. Jeżeli zauważysz na powierzchni obuwia kurz i drobne zabrudzenia, możesz je wytrzepać lekko uderzając podeszwami o siebie. Błoto i trudniejsze zabrudzenia najlepiej usuwać wykorzystując szczoteczkę do zębów – pomoże ona pozbyć się nawet najdrobniejszych zabrudzeń.
Pewien problem pojawia się przy czyszczeniu białego obuwia. Jest ono szczególnie podatne na przebarwienia, dlatego nie warto przy konserwacji stosować detergentów. W tym przypadku sprawdzi się soda oczyszczona i zwykła woda – kilkukrotne przetarcie powierzchni pomoże usunąć zabrudzenia bez wpływu na jakość produktu.
Jak dbać o buty do biegania?
Tutaj najważniejsza jest rutynowa pielęgnacja. Biegacze bardzo często zmieniają nawierzchnię w trakcie treningu, dlatego na podeszwie mogą osadzać się różne zanieczyszczenia. Kluczową sprawą wydaje się więc być czyszczenie obuwia po każdym treningu. Najlepiej wykorzystać specjalną szczotkę i letnią wodę z dodatkiem detergentu.
Sklep z butami do biegania proponuje różne warianty, które nie zawsze można poddać praniu. Dlatego warto w pierwszej kolejności zapoznać się metką i sprawdzić jaki sposób konserwacji polecany jest przez producenta. Pomoże to oczyścić powierzchnię obuwia bez szkody na ich jakości.
Może spodobać Ci się również:
Radiografia jest jednym z najczęściej stosowanych narzędzi diagnostycznych w praktyce weterynaryjnej, mimo że inne metody obrazowania, takie jak ultrasonografia, CT, MRI i obrazowanie jądrowe, są również bardzo ważne i powszechnie…
Czytaj więcej