niedziela, 05 maja 2024r.

Ile trwa zwolnienie lekarskie w Niemczech? Kiedy niemiecki pracodawca może wręczyć wypowiedzenie z pracy?

photo 1423592707957 3b212afa6733cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Choroba to problem, który może dotknąć każdego z nas. Takich sytuacji nie da się przewidzieć, a więc pracodawcy, powinien mieć świadomość tego, że pracownik może zachorować. Co należy wiedzieć o zwolnieniu lekarskim i jak długo pracownik może przebywać na takim zwolnieniu?

Zwolnienie lekarskie – jak długo może trwać?

Czas zwolnienia chorobowego nie jest taki sam w przypadku każdego pracownika. To jak długo będzie trwało zwolnienie uzależnione jest w dużej mierze od tego, na co zachoruje dana osoba. Oczywiście należy wiedzieć, że istnieje maksymalny czas, jaki można przebywać na takim zwolnieniu, ale nie oznacza to obowiązku powrotu do pracy, w momencie, kiedy choroba jest poważna.

Zgodnie z przepisami zwolnienie lekarskie powinno być wystawione maksymalnie na 2 tygodnie. Może się jednak zdarzyć, że okres 2 tygodni to za mało, aby pracownik wyzdrowiał, a więc może zostać wystawione zwolnienie na cały miesiąc.

Jeżeli okaże się, że pacjent wciąż nie wyzdrowiał powrót do pracy po upływie miesiąca nie musi być koniecznością. Przepisy pozwalają na wypłatę świadczenia chorobowego nawet przez 78 tygodni, co w niektórych przypadkach jest naprawdę dobrym rozwiązaniem i udogodnieniem dla chorego.

Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim

Prawo jasno mówi, że pracodawca może wręczyć kündigung z pracy, co jest całkowicie dozwolone, a ostatecznie decyzja o zwolnieniu pracownika należy do pracodawcy. Regulacja ta jest niekorzystna dla pracowników, gdyż podczas trwania choroby mogą zostać oni zwolnieni.

Oczywiście w przypadku większości pracowników do zwolnienia nie dochodzi, jednak świadomość istnienia takiej możliwości może budzić pewien niepokój wśród zatrudnionych. Warto wiedzieć, że kündigung wbrew pozorom nie jest niczym strasznym, gdyż można znaleźć inne często lepsze zatrudnienie.

Czy można pracować w czasie choroby?

Pracodawca ma obowiązek dbania o swoich pracowników. Oznacza to, że chora osoba nie zostanie dopuszczona do wykonywania swoich obowiązków. Często taki pracownik otrzymuje zalecenie udania się do lekarza w celu wyleczenia choroby i uzyskania zwolnienia lekarskiego.

Ryzyko zarażenia innych pracowników lub gorsza wydajność, jeżeli chodzi o pracę, to ważne czynniki, które są brane pod uwagę przez pracodawcę. Poza tym praca w czasie choroby mogłaby pogorszyć stan chorego lub doprowadzić do poważnych powikłań. Okres zwolnienia lekarskiego to dla pracownika czas, przez jaki musi postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza, aby pokonać chorobę.

Może spodobać Ci się również:

photo 1499728603263 13726abce5fdcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxwc3ljaG9sb2dpc3QlMjB0aGVyYXB5fGVufDF8MHx8fDE2ODUzNTQ5NDh8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Terapia poznawczo-behawioralna CBT – co to jest i kiedy jest stosowana?

1 grudnia 2023

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to skuteczna forma terapii psychologicznej, która skupia się na zmianie negatywnych myśli i zachowań, prowadzących do poprawy zdrowia psychicznego. Jest szeroko stosowana w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady