niedziela, 02 kwietnia 2023r.

Kiedy rosną zęby mądrości? Czy ósemki zawsze muszą zostać usunięte?

photo 1643224297379 54023dacf558cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOHx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Zęby mądrości należą do uzębienia, którego pojawienia się chcielibyśmy uniknąć. Dzieje się tak, ponieważ ósemki zazwyczaj muszą zostać usunięte z uwagi na komplikacje, jakie mogą się pojawić w momencie po ich wyrośnięciu lub nawet w trakcie wyrzynania. Kiedy zaczynają rosnąć zęby mądrości i w jakich sytuacjach konieczne jest ich usunięcie?

Zęby mądrości – kiedy rosną?

Ósemki określane są często, jakie trzecie zęby trzonowe. Jest to oczywiście trafne stwierdzenie, gdyż zęby te wyglądają tak samo, jak zęby znajdujące się obok. Okres pojawienia się ósemek przypada zazwyczaj na 17, a 25 rok życia.

Warto jednak dodać, że zęby mądrości mogą pojawiać się też u osób przed 40 rokiem życia, a czasem ten rodzaj uzębienia nie wyrasta wcale. Pojawienie się ósemek niekiedy powoduje nieprzyjemne dolegliwości bólowe, po czym można poznać, że wyrastają nowe zęby. Czas wyrastania trzecich trzonowców może nawet wynieść 3 lata, gdyż zęby te rosną etapowo.

Kiedy usuwanie ósemek jest niezbędne?

W momencie, gdy zęby mądrości zaczynają sprawiać problemy dentysta zazwyczaj, podejmuje decyzję o ich usunięciu. Problemy z występowaniem stanów zapalnych, dolegliwościami bólowymi, złą higieną to tylko niektóre ze wskazań do ekstrakcji zębów mądrości.

Jeżeli jednak mamy pewne obawy co do usunięcia zębów mądrości, warto zasięgnąć porady u specjalisty. Klinika stomatologiczna Wrocław to miejsce, gdzie otrzymamy fachową pomoc. Poza tym zdarza się, że dochodzi do zatrzymania wyrzynania się zębów, co też jest wskazaniem do interwencji stomatologicznej. Tutaj najczęściej musi interweniować chirurg, który szybko i bez problemów przeprowadzi zabieg ekstrakcji.

Czy u każdego pojawiają się zęby mądrości?

Występowanie zębów mądrości to bardzo częste zjawisko, jednak nie u każdego powstają zawiązki takiego uzębienia. Oczywiście to, czy wyrosną ósemki jest kwestią indywidualną, a więc nie da się przewidzieć, czy u danej osoby w przyszłości takie zęby się pojawią, chyba że wykona się odpowiednie badania m.in. zdjęcie panoramiczne.

Obecnie pojawianie się trzecich trzonowców nie jest już tak częste, jak kiedyś. Wynika to ze zmian dotyczących nawyków żywieniowych, a tym samym odczuwania innych bodźców, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Wyrośnięcie zębów mądrości to zazwyczaj duże zaskoczenie. Ponadto takie zęby narażone są na próchnicę, gdyż dotarcie do nich i prawidłowe wyczyszczenie nie zawsze jest proste, a więc zmniejsza to higienę w tym miejscu.

https://www.aurident.pl

Może spodobać Ci się również:

Rękodzieło - pomysł na ciekawe hobby

Rękodzieło – pomysł na ciekawe hobby

28 sierpnia 2019

Jest wiele osób, które posiadają trochę wolnego czasu, jednak nie wiedzą, jak go ciekawie wypełnić. Dobrym pomysłem jest zainteresowanie się rękodziełem, które może stanowić bardzo przyjemne i pożyteczne hobby. Co…

Czytaj więcej