poniedziałek, 03 października 2022r.

Jak nitkować zęby? Przed czym chroni nitkowanie zębów?

unnamed file

Codzienna higiena jamy ustnej, powinna składać się nie tylko z samego szczotkowania zębów, ale również z innych zabiegów mających wpływ na stan uzębienia. Oczywiście regularne mycie zębów to podstawa, ponieważ w ten sposób pozbywamy się większości zanieczyszczeń, jednak nie należy zapominać także o nitkowaniu. Czym dokładnie jest ten zabieg i jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie zębów – na czym polega?

Czyszczenie zębów za pomocą nici dentystycznej pozwala na dotarcie do miejsc, gdzie szczoteczka nie ma dostępu. Dzięki temu każdy, kto nitkuje zęby, jest mniej narażony na jakiekolwiek problemy z powstawaniem ubytków, czy próchnicy.

Niestety nić dentystyczna wciąż jest mało popularna, przez co pacjenci często przychodzą do gabinetu w celu przeprowadzenia leczenia stomatologicznego. Płytka nazębna, która gromadzi się na zębach po pewnym czasie, doprowadza do próchnicy i innych problemów, dlatego tak ważne jest, aby regularnie nitkować zęby.

Warto pamiętać, aby osoby nitkujące zęby nie rezygnowały z wizyt kontrolnych, gdyż wyłącznie stomatolog jest w stanie stwierdzić, w jakim stanie są nasze zęby. Niekiedy lekarz może  zalecić także prześwietlenie zębów Białystok, co umożliwi dokładne sprawdzenie uzębienia.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie zębów, chociaż z reguły jest proste, to pomimo tego warto przestrzegać określonych zasad, które sprawią, że zabieg stanie się jeszcze bardziej skuteczny. Czynność tę zawsze należy przeprowadzać w delikatny sposób, aby zapobiec uszkodzeniu dziąseł.

Kolejny równie ważny element to odpowiednia długość nici, którą użyjemy do czyszczenia zębów. Długość nici, jaka potrzebna jest do nitkowania to 40 – 50 cm. Pozwoli to na swobodne czyszczenie i dotarcie w trudno odstępne miejsca.

Jeżeli przygotujemy już nić, można przystąpić do nitkowania uprzednio, zawijając ją na palcach wskazujących. Aby zabieg wykonać prawidłowo nić, trzeba wprowadzić pomiędzy zęby, a następnie przesuwać ją w górę zębów. Czynność tę należy powtórzyć z każdej strony zęba.

Kiedy należy nitkować zęby?

Jeżeli zależy nam na zdrowym i pięknym uśmiechu, powinniśmy pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej. Nitkowanie zębów to nie tylko zabieg dla dorosłych, ale również dzieci, które mają już pełne uzębienie.

Nitkowanie warto wykonywać raz dziennie przed myciem zębów. W momencie, gdy stanie się to naszym nawykiem, będziemy mogli poprawić stan uzębienia i uniknąć niepotrzebnych chorób. Chociaż dla wielu osób czynność ta wydaje się mało ważna, to jednak warto dołączyć ten zabieg do codziennej pielęgnacji.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 12

Jak powstają butelki typu PET?

1 grudnia 2021

Dziś to jeden z powszechniejszych materiałów, otaczających nas z niemal wszystkich stron. Plastik zyskał na znaczeniu, ponieważ ma świetne właściwości, szerokie zastosowanie i mało skomplikowany proces obróbki. Dziś często służy…

Czytaj więcej