czwartek, 23 maja 2024r.

Jak prać firany? Odpowiednia pielęgnacja firan w twoim salonie

Jak prać firany? Odpowiednia pielęgnacja firan w twoim salonie

Dzięki firanom wnętrze może stać się o wiele bardziej przytulne i urokliwe. Istotne jest nie tylko dobranie odpowiednich firan, które będą podkreślać zalety pomieszczenia i tworzyć odpowiedni klimat, ale także ich regularna pielęgnacja. Jak prać firany, o czym należy pamiętać?

Jak prać firany? Czy trzeba je oddawać do pralni?

Wiele osób zastanawia się, czy może uprać firany w domu, czy też należy je oddać do pralni. Dobra wiadomość jest taka, że firany do pokoju dzienniego mogą być prane w domu, w zwykłej pralce. Oczywiście należy mieć na uwadze to, że są to tkaniny delikatne, dlatego też warto wykorzystać do odpowiednie programy. Należy także pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury. Najlepiej sprawdzi się woda w 30 lub 40 stopniach Celsjusza.

Nie mniej ważne są odpowiednie detergenty i środki do prania. Najlepiej jest wykorzystać proszek przeznaczony do białych tkanin. Można się spotkać z poradami, które sugerują dodanie sody oczyszczonej do prania firanek. Nie jest to błąd. Z tego sposobu korzystały często nasze babcie. Jednak jeśli wybierzesz dobry proszek do prania białego, to dodanie sody nie jest potrzebne.

Jak często należy prać firanki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można je prać, gdy zauważysz, że straciły dawny blask i nie wyglądają dobrze. Jednocześnie kurz osadza się stopniowo, dlatego często ciężko jest zauważyć to, że firanka nie jest już idealnie biała. Z tego powodu można założyć, że powinno się je prać co 3-4 miesiące.

Ponadto należy reagować na bieżące zabrudzenia. Jeśli np. na firankę coś się wylało, to wtedy warto ją prać na bieżąco. Jednocześnie czasem nie trzeba wtedy korzystać z pralki, można po prostu ręcznie wyczyścić zabrudzony fragment. Warto skorzystać z tego sposobu, zwłaszcza jeśli firanka została niedawno powieszona.

Pielęgnacja firanek — o czym należy pamiętać?

Równie istotne, jak pranie jest odpowiednie prasowanie firanek. Należy tu zwrócić uwagę na dopasowanie odpowiedniej temperatury. Powinna być ona dobrana do rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana. W przypadku tradycyjnych żelazek często poleca się prasowanie w możliwie najniższych temperaturach. Dodatkowo można je prasować przez inną tkaninę, żeby ochronić delikatne włókna.

Jednocześnie często lepszym pomysłem jest prasowanie wiszących firanek z wykorzystaniem żelazek parowych. Jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze. Ponadto firanki po praniu często nie wymagają prasowania, dlatego też po powieszeniu można wyprasować tylko widoczne zagniecenia.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1519671282429 b44660ead0a7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4MXx8d2luZXxlbnwxfDB8fHwxNjE5NjgxOTc1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie wino do gotowania słodkie czy wytrawne? W jaki sposób dodawać wino podczas gotowania?

1 maja 2022

Gotowanie to dla wielu osób wielka pasja. Co więcej, przyrządzając potrawy, możemy dodawać wiele różnych składników w tym również wino. Niestety wybór win nie zawsze jest tak prosty z uwagi…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady