czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Spawanie aluminium – jaki gaz? Ile kosztuje spawanie MIG?

unnamed file

Spawanie aluminiowych elementów, może wywołać komplikacje u mniej doświadczonych pracowników. To delikatny metal, który ma niską temperaturę topnienia, przez co staje się  zbyt plastyczny podczas obróbki. Wbrew pozorom, spawanie aluminium nieznacznie jedynie różni się od łączenia elementów innych metali. Sprawdźmy więc, o czym trzeba pamiętać zabierając się za ten proces…

Spawanie aluminium metodą MIG

Aluminium jest materiałem, który odznacza się niską temperaturą topnienia. Zwykle metal ten zmienia stan skupienia przy 660,3 stopniach, co może nieznacznie utrudniać proces spawania. Podczas łączenia elementów może również dochodzić do powstania cienkiej warstwy tlenków, która daje mało estetyczny efekt pracy.

Aby połączyć elementy aluminiowe o grubości większej niż 1 mm, zwykle wykorzystuje się metodę MIG (Metal Inert Gas). Polega ona na wykorzystaniu spoiwa podawanego z zewnątrz w postaci drutu. Spawanie z wykorzystaniem migomatu ułatwia również zespolenie cieńszych fragmentów metalu, jednak w tym przypadku konieczne jest zastosowanie tzw. prądu pulsującego.

Jaki gaz zastosować?

Przy spawaniu aluminium duży wpływ na efektywność tego procesu ma zastosowany w nim gaz. Stanowi on doskonałą osłonę podczas łączenia elementów, dzięki temu znacznie usprawnia on pracę. Najczęściej wykorzystywanym obecnie gazem, zarówno przy metodzie TIG jak i MIG jest argon.

To pierwiastek z grupy gazów szlachetnych, który  ma specyficzne właściwości. Pozwala on na znaczne obciążenie prądowe przy narażeniu na działanie tlenu lub azotu. Dodatkową zaletą argonu może być wysoka zdolność jonizacji w łuku, która znacznie usprawnia spawanie aluminium. Kraków jest miastem, w którym tego gazu używa się najczęściej.

Podczas spawania, zastosowanie znajduje również inny gaz, jakim jest hel. Może on być wykorzystany samodzielnie, lub jako mieszanina z azotem.

Koszty spawania metodą MIG

Cena za łączenie aluminiowych elementów zależy w głównej mierze od miasta, w którym wykonujemy takie usługi, stawek oferowanych przez zakłady, a także grubości materiału, który mamy zamiar połączyć. Średni koszt spawania 1 centymetra aluminium średniej grubości wynosi około 2-3 zł.

Możemy zapłacić trochę mniej, w przypadku, gdy elementy do zespawania będą bardzo cienkie. Niektórzy decydują się również na zakup spawarki i przeprowadzenie taki proces na własną rękę, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem od kilkuset do kilku tysięcy złotych za zakup urządzenia. Dodatkowo trzeba również uwzględnić akcesoria przydatne podczas pracy, do których należą druty, elektrody, soczewki gazowe czy gaz do spawania.

Może spodobać Ci się również:

photo 1600607687939 ce8a6c25118ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb 4.0.3q80w1080

Kupno mieszkania od dewelopera – zrób to mądrze!

1 stycznia 2023

Planując zakup domu lub mieszkania, każda osoba staje przed trudnym zadaniem. Czy warto zdecydować się na zakup nieruchomości na rynku wtórnym, czy może kupić mieszkanie deweloperskie, Lublin zaś jest dobrym…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady