czwartek, 23 maja 2024r.

Jak sprawdzić uprawnienia na wózki widłowe? Co ile czasu należy przedłużać takie uprawnienia?

unnamed file

Uprawnienia na wózki widłowe umożliwiają nam pracę na konkretnym stanowisku. Jeszcze do niedawna uprawienia te były wydawane bezterminowo, jednak od pewnego czasu możemy je otrzymać wyłącznie na określony czas. Warto więc wiedzieć, jak długo będą ważne uprawnienia, które posiadamy i w jaki sposób można to sprawdzić?

Jak długo ważne są uprawnienia na wózki widłowe?

To przez ile czasu będziemy mogli posługiwać się takimi uprawnieniami bez konieczności ich przedłużania, zależy przede wszystkim od rodzaju pojazdu, jaki możemy obsługiwać. Czas ten może wynosić 5 lub 10 lat. Aby przedłużyć uprawnienia, które już mamy, konieczne jest złożenie wniosku do Urzędu Dozoru Technicznego.

Jednak, jak sprawdzić, kiedy dokładnie takie uprawnienia się kończą? Otóż tutaj ogromne znaczenie ma doprecyzowanie, kiedy je otrzymaliśmy. W momencie, gdy nie jesteśmy pewni, w jakim czasie trzeba będzie złożyć wniosek, warto udać się do UTD, gdzie uzyskami ważne dla nas informacje.

Ważność tego dokumentu decyduje o tym, czy możemy pracować, jako operator wózków widłowych. Jeżeli na czas ich nie przedłużymy nie będziemy, mogli wykonywać określonych czynności.

Państwowe uprawnienia na wózki widłowe

Kiedyś zakłady pracy mogły przeprowadzać wewnętrzne szkolenie na wózek widłowy, co dawało możliwość pracy na powyższym stanowisku. Obecnie jest to niemożliwe, a pracownik, który nie ma jeszcze określonych uprawnień, musi odbyć kurs i zaliczyć egzamin państwowy.

Daje to możliwość pracy, jako operator wózków widłowych, a uprawnienie jest wydawane na określony w przepisach czas. Jeżeli zdarzy się, że zakład będzie nadal wydawał takie zezwolenia bez państwowego egzaminu, należy wiedzieć, że taka czynność nie jest zgodna z prawem, a same uprawnienia nie są ważne. Poza tym konserwatorzy wózków widłowych także otrzymują terminowe uprawnienia, więc takie osoby również powinny pamiętać o istotnych dla nich terminach.

Czy można otrzymać duplikat uprawnień?

W momencie, gdy utracimy dokument potwierdzający nasze kwalifikacji lub zostanie on zniszczony, powinniśmy zwrócić się do Urzędu Dozoru Technicznego o wydanie duplikatu uprawnień, jakie posiadamy. Jest to konieczne, aby dalej móc wykonywać swoją pracę.

Żeby uzyskanie takiego duplikatu było możliwe, trzeba złożyć pisemny i poprawnie wypełniony wniosek o ponowne wydanie zaświadczenia. Wydanie dokumentu jest możliwe po uiszczeniu opłaty wynoszącej 65 zł. Kwota, jaką należy zapłacić, jest uregulowana przepisami, a więc jej wysokość się nie zmienia.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jak kłaść panele winylowe samoprzylepne na stare płytki? Czy możemy przeprowadzić tę czynność samodzielnie?

1 stycznia 2022

Panele winylowe samoprzylepne to świetna opcja dla osób, które chcą szybko i łatwo zmienić wygląd podłogi. Powodów, dla których chcemy zmienić podłogę, może być wiele m.in. przeprowadzka lub chęć zmiany…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady