sobota, 23 listopada 2024r.

Jak usunąć smołę z karoserii? Jakiego środka użyć?

unnamed file 1

Smoła to jedno z tych zabrudzeń, które ciężko się usuwa. Łatwo się przykleja do lakieru samochodowego, gdy w sezonie letnim trwa szereg prac remontowych nawierzchni dróg. Szorowanie powłoki lakierniczej jest niedopuszczalne ze względu na możliwość jej uszkodzenia.

Odpowiednie zabezpieczenie lakieru może częściowo zapobiec pojawieniu się ciężkiego zabrudzenia, ale nie zawsze jest wystarczające. Odpowiednie dobranie metody, techniki i środka do usuwania smoły z karoserii wymaga zasięgnięcia porady u lakiernika samochodowego. Można również sporo dowiedzieć się od specjalistów w sklepach z odpowiednimi artykułami.

Zapobieganie powstaniu zabrudzeń na lakierze

Ostrożne podróżowanie i umiejętność unikania remontowanych odcinków dróg skutecznie zapobiegnie pojawieniu się smoły. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Pamiętając, że smoła „lubi” felgi i dolne partie nadwozia należy zwolnić maksymalnie, kiedy już nie ma szans na objechanie smolistych nawierzchni.

Następnym dobrym pomysłem będzie szybkie usunięcie plamy, jeśli taka już nastąpi. W tym celu warto wozić ze sobą odpowiedni preparat i czystą szmatkę. Szybkie działanie będzie skutkowało łatwym pozbyciem się jeszcze niezaschniętej smoły.

Co zrobić ze smołą, kiedy jest zaschnięta?

Usunięcie zaschniętej smoły nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wystarczy nanieść przeznaczony do tego preparat i odczekać wskazaną ilość czasu. Dobrej marki środek już po kilku minutach rozpuści smolną plamę. Wówczas wystarczy delikatnie wytrzeć miejsce, a potem umyć dokładnie samochód.

Rozpuszczona smoła powinna po użyciu środka przeobrazić się w mokrą plamę. Ta spływając po karoserii jest już gotowa do usunięcia. Jeśli jednak jest bardzo starym zabrudzeniem, zabieg spryskiwania należy powtarzać do skutku. Nie zaleca się w żadnym razie zdrapywania z lakieru takiej plamy, żeby go nie zarysować.

Inne sposoby na usunięcie smoły

Pozbycie się zacieku zaraz po jego pojawieniu się przez użycie nasączonej wodą szmatki może być dobrym rozwiązaniem. Tu czas gra dużą rolę. Woda, szczególnie ciepła wpływa na rozpuszczenie smoły, choć może zostawić odbarwienie.

Inną metodą jest zastosowanie nafty. To również świetny rozpuszczalnik, który radzi sobie z niejednym zabrudzeniem. Jednakże, ze względu na swoją łatwopalność nie należy wozić jej w bagażniku.

Szereg udogodnień dla posiadaczy aut związany jest z zachowaniem jego czystości. Warto skorzystać z dobrych środków ochrony lakieru, jak również z preparatów czyszczących. Nie jest to drogie rozwiązanie, a bardzo pożyteczne.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Co to jest gwintowanie? Jakie wyróżniamy rodzaje gwintowania?

1 maja 2021

Gwintowanie to popularna metoda obróbki, która jest wykorzystywana w wielu dużych fabrykach i mniejszych zakładach pracy. Do wykonywania tej czynności niezbędne są odpowiednie maszyny. Jednak na czym dokładnie polega gwintowanie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady