sobota, 27 lipca 2024r.

Jaki tynk na elewację budynku zastosować?

photo 1573747003252 a0541e649028ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Tynkowanie elewacji zabezpiecza powierzchnię ścian przed działaniem czynników atmosferycznych. Taki krok pozwala utrzymać mury w nienaruszonym stanie przez lata, o ile jest przeprowadzony w odpowiedni sposób. Trzeba także zastanowić się nad doborem właściwej powłoki tynkarskiej. Który z rodzajów zaprawy będzie najlepszy na zewnątrz?

Tynki cienkowarstwowe bardzo popularne

To zaprawy nakładane zwykle za pomocą agregatu tynkarskiego. Doskonale sprawdzają się przy ociepleniach ze styropianu. Wymagają równej powierzchni ścian i odpowiedniego zagruntowania. To wytrzymałe powłoki, które skutecznie chronią budynek przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Tynki cienkowarstwowe uchodzą także za stosunkowo tanie mieszanki. Wydajność zaprawy jest wysoka, ponieważ przygotowanie warstwy o grubości kilku milimetrów nie powoduje znacznego zużycia zakupionej zaprawy. Jednocześnie to tynki odporne na działanie promieniowania UV i po odpowiedniej aplikacji są w stanie utrzymać się na powierzchni przez kilkadziesiąt lat.

Tynki silikonowe przydatne w miejscach narażonych na brud

To zaprawy przygotowane na bazie tworzyw syntetycznych i naturalnego kruszywa. Tynki silikonowe odznaczają się pewną sprężystością, dzięki czemu mogą wytrzymać naturalne procesy osiadania budynków. Jednocześnie to szczelne zaprawy o właściwościach hydrofobowych, dzięki czemu woda spływa po ich powierzchni nie przedostając się do środka.

To idealne zaprawy do ścian wyeksponowanych w kierunku zatłoczonych ulic. Producent agregatów tynkarskich podkreśla występowanie specyficznej zdolności tego typu zaprawy do samoczyszczenia. Struktura tynku jest tak szczelna, że woda szybko spływa po jej powierzchni, zabierając ze sobą drobiny kurzu oraz brudu.

Jaki tynk wykorzystać przy ociepleniu z wełny mineralnej?

W tym przypadku warto zastosować tynki oddychające o wyższej paroprzepuszczalności. Materiał ociepleniowy słynie z pochłaniania wilgoci, która musi być oddana na zewnątrz. Hydrofobowe tynki silikonowe mogą zatem blokować naturalny przepływ pary wodnej, co kończy się zawilgoceniem ścian i osłabieniem struktury murów.

W takim wypadku najlepiej zastosować mieszanki cienkowarstwowe, klasyczne tynki mozaikowe lub zaprawy silikatowe. Wszystkie te tynki odznaczają się wyższymi wartościami paroprzepuszczalności, dzięki czemu woda łatwiej będzie przenikać przez ich struktury na zewnątrz.

Może spodobać Ci się również:

photo 1476480862126 209bfaa8edc8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzNXx8U2hvZSUyMHJ1bm5lcnN8ZW58MXwwfHx8MTY2NTMyNTM3Nwixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie buty sportowe dla pań? Sprawdzamy popularne modele

1 września 2022

Do codziennej stylizacji potrzebujemy lekkiego i komfortowego obuwia. Dobrze jest, gdy będą to produkty uniwersalne, które bez problemów dopasujemy zarówno do sukienki, jak i spodni. Buty Nike Court oraz inne…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady