Jakie są wady zgryzu? W jaki sposób można skorygować wady zgryzu?
Wady zgryzu często stanowią bardzo poważny problem wpływający na komfort życia pacjentów. Leczenie takich wad ma na celu względy estetyczne oraz większy komfort pacjenta podczas codziennego życia. Z jakim wadami zgryzu najczęściej mamy do czynienia i jakie wyróżnia się metody ich leczenia?
Wady zgryzu – jakie wyróżniamy?
Leczenie wad zgryzu to jedyny sposób na eliminację tego problemu. Okres leczenia w zależności od konkretnej wady zgryzu może być różny, dlatego bez oceny specjalisty nie jest możliwe określenie długości leczenia.
Do wad zgryzu zaliczamy: tyłozgryz (jedna z najczęściej występujących wad u dorosłych pacjentów), przodozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, odseparowanie zębów oraz stłoczenie zębów. Każda z tych wad wymaga leczenia ortodontycznego pod okiem doświadczonego ortodonty.
Leczenie ortodontyczne pozwala na poprawę wyglądu uzębienia, co bezpośrednio wpływa na komfort i samopoczucie pacjenta. Chociaż proces leczenia nie zawsze jest prosty i może trwać bardzo długo nie należy rezygnować z takiego rozwiązania.
Co wpływa na powstawanie wad zgryzu?
Wyróżnia się wiele przyczyn powstawania wad zgryzu. Należy również dodać, że wady te nie zawsze muszą powstawać wraz z wyrastaniem zębów stałych. Często za problem ten odpowiadają choroby tj.: krzywica, pasożyty, choroby wirusowe, chora tarczyca, czy zaburzenie działania przysadki mózgowej.
Jak widać wady zgryzu, mogą mieć różne podłoże, a więc mogą pojawić się one u każdego z nas. Ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia, które zapobiegnie pogłębianiu się wad i przyczyni się do ładnego wyglądu uzębienia.
Przesunięcie zębów może mieć też miejsce podczas urazów mechanicznych spowodowanych wypadkiem. Taka sytuacja jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u specjalisty, który oceni, w jakim stanie jest uszkodzony ząb.
Czy leczenie wad zgryzu jest skuteczne?
Korygowanie wad zgryzu ma na celu poprawę ich wyglądu. Na wstępnie należy zaznaczyć, że nie każdy proces leczenia jest prosty. Często początek noszenia aparatu ortodontycznego powoduje nieprzyjemne dolegliwości u pacjentów, co spowodowane jest przesuwaniem się zębów.
Na szczęście okres ten minie, a zęby w końcu będą wyglądały idealnie. Tutaj bardzo ważna jest wiedza i doświadczenie ortodonty, zwłaszcza w leczeniu bardziej skomplikowanych przypadków. W dużym stopniu na uzyskane efekty ma wpływ sam ortodonta, gdyż to właśnie on jest odpowiedzialny za prawidłowe dopasowanie aparatu.
Może spodobać Ci się również:
Wychowanie szczeniaka wymaga od jego właściciela dużo pracy oraz cierpliwości. Zmiana otoczenia to dla małego psa ogromny stres, co oznacza, że początki mogą nie być łatwe. Jednym z problemów, z…
Czytaj więcej