czwartek, 20 stycznia 2022r.

Jakie wybrać buty do biegania dla kobiety?

unnamed file

Głównymi cechami, jakimi muszą charakteryzować się wszystkie buty biegaczy są: lekkość, wygoda, dobra amortyzacja i stabilizacja w stosunku do określonego podłoża. Jednakże but butowi nierówny, a płeć w wybieraniu obuwia ma olbrzymie znaczenie.

W tym względzie kobiety, ze względu na swoją biomechanikę powinny sięgać po takie modele, które wspierają ich budowę fizyczną, kształt stopy i warunki motoryczne. Aby trening był w pełni komfortowy warto sięgnąć po buty damskie Asics, które można dopasować do rodzaju stopy, a także do terenu, na którym się trenuje.

Jak powinny być zaprojektowane damskie buty do biegania?

Projektanci obuwia mają na względzie kilka czynników, które muszą spełniać buty dla kobiet i mężczyzn. Różnice w budowie anatomicznej ciała są oczywiste i dotyczą wszystkich elementów zapewniających odpowiednią biodynamikę. Kobiety mają mniejszą masę mięśniową i są lżejsze niż mężczyźni, a tym samym buty dla nich powinny być odpowiedniej lekkości miękkości.

Buty dobre na twarde, asfaltowe podłoże muszą mieć płaski bieżnik oraz wysokiej jakości wstawki silikonowe i żelowe. Natomiast buty do treningu w terenie powinny być wyposażone w bieżnik z dobrze zarysowanymi kolcami, aby zapewnić większą przyczepność. Odpowiednio skonstruowana podeszwa zapewnia dobrą amortyzacje i odpowiednią stabilizację, czym chroni przed kontuzjami i urazami.

Kobiecy kształt stopy

Kobieca stopa jest zdecydowanie mniejsza i węższa od męskiej. Badania wykazują również różnicę w szerokości, gdzie u kobiet stopa jest zazwyczaj szersza z przodu i węższa na pięcie. Z tego powodu inne jest projektowanie buta damskiego i męskiego.

Wybierając obuwie do biegania, kobieta powinna dopasować kształt buta, by nie był ciasny w palcach oraz zbyt luźny na pięcie. Idealnie dopasowane buty zapewniają wygodę oraz płynność ruchu, co przy zwiększonym wysiłku jest bardzo istotne.

Czy kształt bioder ma znaczenie?

Kobiety mają szersze biodra niż mężczyźni. Ten czynnik również determinuje całą biodynamikę, szczególnie w biegu. Inaczej niż mężczyźni, kobiety częściej stawiają stopę na zewnętrzną cześć podeszwy. Inne jest także rolowanie stopy, a zwiększona pronacja sprawia, że buty powinny być właściwie wyprofilowane.

W zależności od indywidualnych uwarunkowań, terenu biegania oraz osobistej budowy ciała właściwy wybór obuwia jest kwestią priorytetową. Kobiece buty muszą uwzględniać wszystkie czynniki, tak by bieganie sprawiało radość i komfort, a także nie męczyło. Dobrze dobrane buty gwarantują także bezpieczeństwo i mniejsze narażenie na kontuzje.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Ile kosztuje outsourcing IT?

1 października 2021

Prowadzenie głównej działalności w firmie może zostać zaburzone przez dodatkowe procesy. Obsługa podatkowa, regulacje związane z zatrudnianiem pracowników czy tworzeniem i modernizowaniem biura to najczęstsze problemy, spotykane w trakcie realizacji…

Czytaj więcej