poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Kiedy możesz uzyskać ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Jak kwestia ta jest regulowana przez przepisy niemieckie?

photo 1571624436279 b272aff752b5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2MHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

 

Zwolnienie z pracy przez pracodawcę jest trudną sytuacją, zwłaszcza gdy dzieje się to na terenie innego kraju, w którym byliśmy zatrudnieni. Stanowi to ogromne utrudnienie i presję dotyczącą szybkiego znalezienia kolejnej pracy. Jednak poza skupieniem się na szukaniu nowej pracy, musisz zwrócić uwagę również na dopełnienie formalności z poprzednim pracodawcą.

Niewykorzystany urlop – jakie kroki podjąć?

Jeśli zostaniesz zwolniony, ale wiesz, że nie wykorzystałeś należnego Ci urlopu, możesz ubiegać się o ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Czym dokładnie jest ekwiwalent za urlop Niemcy? Jest to świadczenie, które musi być wypłacone pracownikowi za niewykorzystany urlop lub część urlopu.

W tym przypadku prawo jest po twojej stronie, a więc nie powinieneś rezygnować z ubiegania się o to świadczenie. Dlatego też, warto zawsze dbać o swoje prawa i zgłaszać wszelkie nieprawidłowości związane z urlopem wypoczynkowym do działu HR.

Czy można wykorzystać zaległy urlop, będąc na wypowiedzeniu?

Istnieje wiele powodów, z jakich pracownik może nie wykorzystać urlopu, jednak czy jest inny czas, w jakim mogą zostać wykorzystane należne dni urlopowe? Niewykorzystany urlop może zostać zrealizowany na wypowiedzeniu. Jeśli jednak nie dojdzie to do skutku pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia ekwiwalentu pracownikowi. 

Pozostaje jednak pytanie, czy kwestia uzyskania ekwiwalentu zawsze jest taka prosta? W przypadku pracowników z zagranicy pracodawcy niekiedy chcą ich oszukać poprzez niewypłacenie świadczenia za urlop. Jest to niezgodne z prawem, dlatego jeśli jakieś zapisy są dla Ciebie niezrozumiałe, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy prawnika.

Jak dużo możesz otrzymać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Wysokość świadczenia należnego za niewykorzystany urlop jest kwestią indywidualną. Wyliczenie ekwiwalentu opiera się o wynagrodzenie, jakie otrzymywał pracownik. Kwota za niewykorzystany urlop jest tak samo wyliczana, jak  wynagrodzenie za urlop w Niemczech, czyli pieniądze, które są wypłacane pracownikowi przebywającemu na urlopie.

Musisz wiedzieć, że wyliczając wysokość ekwiwalentu nie bierze się pod uwagę napiwków, diet, czy dodatków za nadgodziny, gdyż są to jednorazowe kwoty uzyskiwane w danym miesiącu. Otrzymanie świadczenia za urlop, który nie został wykorzystany, ma duże znaczenie dla pracownika, ponieważ z reguły nie są to małe kwoty.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Koniec pracy w Niemczech – co z ubezpieczeniem? Jakie kroki podjąć, aby być nadal ubezpieczonym?

1 sierpnia 2021

Każda osoba wykonująca pracę zarobkową powinna mieć ubezpieczenie, które uchroni przed koniecznością zapłaty za leczeni lub inne usługi medyczne. Oczywiście, nawiązując stosunek pracy takie ubezpieczenie nam przysługuje, jednak problem pojawia…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady