poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Kiedy zaczynają się studia? Kilka ważnych wskazówek dla przyszłych studentów

photo 1490376840453 5f616fbebe5bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1MXx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia dla wielu osób to szansa na wykonywanie w przyszłości pracy, która będzie sprawiała wiele radości i przyjemności. Czas studiów to także w większości przypadków okres, kiedy możemy poczuć się beztrosko, pomimo tego, że skończyliśmy już szkołę średnią i jesteśmy pełnoletni. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki i o czym warto pamiętać rozpoczynając studia?

Studia wyższe – kiedy się zaczynają?

Studia wyższe zawsze rozpoczynają się 1 października. Jest to miesiąc po rozpoczęciu roku szkolnego. Miesiąc ten rozpoczyna semestr zimowy, który trwa w zależności od uczelni do końca stycznia lub połowy lutego.

Do tego czasu wykładowcy muszą wystawić oceny na pierwszy semestr studiów. Natomiast semestr letni kończy się zazwyczaj pod koniec czerwca, co jest równoznaczne z zakończeniem roku dla studentów. Oczywiście studenci, którzy nie zaliczyli niektórych przedmiotów, mogą je poprawić, jednak należy się tutaj liczyć z narzuconymi terminami poprawkowymi.

Nieobecność na studiach – ważne informacje dla przyszłych studentów

Choroba, wypadek, czy inne zdarzenie losowe może być powodem nieobecności na studiach. Jeżeli przytrafi nam się nieprzewidziana sytuacja, nie należy się martwić z tego powodu, gdyż nie mamy na to żadnego wpływu. Nieco inaczej wygląda to, gdy student nagminnie opuszcza wykłady.

Wtedy taka osoba może mieć problem z zaliczeniem semestru, a nawet obniżeniem oceny z tego powodu. Bardzo często dopuszczalna liczba nieobecności zależy od konkretnego wykładowcy. Jeżeli więc student nie pojawi się kilka razy na zajęciach bez podania konkretnej przyczyny, może mieć poważne problemy.

Poza tym niechodzenie na studia może być też zagrożone skreśleniem z listy studentów, co jest różnoznaczne z zakończeniem studiów. Częstą praktyką jest obniżanie oceny za dużą liczbę nieobecności lub zaliczenie trudniejszego zaliczenia.

Studia – miejsce tylko dla zdecydowanych

Osoby chcące iść na studia w Szczecinie powinny mieć świadomość tego, że uczęszczanie na wykłady oraz systematyczna nauka ma ogromne znaczenie. Jeżeli jednak ktoś nie do końca jest pewny, czy chce uczyć się w szkole wyższej, powinien się dokładnie zastanowić, czy studia go nie przerosną.

Czas studiów to okres, kiedy trzeba przyłożyć się do nauki, a więc liczy się tutaj zaangażowanie i przede wszystkim chęci. Zdobycie wymarzonego zawodu i praca, która pozwoli na spełnienie zawodowe, to niezwykle ważna kwestia, która rzutuje na przyszłość studenta.

Może spodobać Ci się również:

Stomatolog - co leczy? Kiedy musisz udać się do dentysty

Stomatolog – co leczy? Kiedy musisz udać się do dentysty

1 listopada 2020

 Piękny uśmiech ma bardzo duże znaczenie dla każdego z nas. Oprócz wyglądu istotny, jest również stan jamy ustnej. Wizyty kontrolne, umożliwiają sprawdzenie, czy nie toczy się tam żaden proces chorobowy.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady