środa, 24 kwietnia 2024r.

Koniec pracy w Niemczech – co z ubezpieczeniem? Jakie kroki podjąć, aby być nadal ubezpieczonym?

unnamed file 8

Każda osoba wykonująca pracę zarobkową powinna mieć ubezpieczenie, które uchroni przed koniecznością zapłaty za leczeni lub inne usługi medyczne. Oczywiście, nawiązując stosunek pracy takie ubezpieczenie nam przysługuje, jednak problem pojawia się wtedy, gdy niemiecka umowa zostanie rozwiązana. Warto, więc wiedzieć, w jaki sposób skutecznie się zabezpieczyć w razie problemów zdrowotnych po ustaniu stosunku pracy.

Co zrobić, gdy zakończymy pracę?

Koniec pracy w danej firmie nie zawsze oznacza, że pracownik otrzymał z jakiegoś powodu wypowiedzenie umowy w Niemczech. Równie często zdarza się, że osoba zatrudniona przepracowała już czas, jaki był zawarty w umowie i pracodawca tej umowy nie przedłużył. Jednak bez względu na to, w jakich okolicznościach został zakończony stosunek pracy, trzeba zadbać o ubezpieczenie.

W sytuacji, kiedy dana osoba dostanie wypowiedzenie, powinna jak najszybciej zarejestrować się w urzędzie pracy. W takich przypadkach liczy się czas, ponieważ jeśli zgłosimy się z byt późno, możemy stracić szanse na zasiłek dla bezrobotnych.

Warto również wiedzieć, że gdy stosunek pracy uległ rozwiązaniu ubezpieczenie zdrowotne mamy przez 30 dni. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą nadal pracować w Niemczech.

Możliwość ubezpieczenia członka rodziny

Jeżeli zdarzy się, że nasz partner nie będzie pracował oraz nie będzie posiadał własnego ubezpieczenia zdrowotnego, może zostać ubezpieczony przez drugiego partnera. Jednak taka możliwość istnieje wtedy, gdy te osoby mieszkają w Niemczech.

Poza tym ubezpieczenie zdrowotne dotyczy również wszystkich członków rodzin. Trzeba jedynie pamiętać, aby spełnić określone wymagania, ponieważ takie osoby są kontrolowane przez odpowiednie organy.

Dlaczego posiadanie ubezpieczenia jest tak ważne?

Każda zatrudniona osoba, powinna zadbać o to, aby mieć ubezpieczenie zdrowotne. Jest to niezbędne do tego, aby móc skorzystać z pomocy medycznej. Oczywiście w sytuacji, kiedy potrzebujemy nagłej pomocy lekarskiej lekarze, mają obowiązek jej nam udzielić.

Wtedy za poniesione koszty związane z leczeniem odpowiada Urząd Socjalny. Własne ubezpieczenie zdrowotne powoduje, że przebywając na terenie Niemiec, czujemy się bezpieczniej, a także nie musimy się martwić, że nie otrzymamy pomocy na czas. Pomimo tego, że nieubezpieczony ma prawo skorzystać z wizyty lekarskiej, istnieją przypadki, kiedy lekarze nie chcą leczyć takich nawet wtedy, gdy jest to konieczne.

Może spodobać Ci się również:

photo 1499313843378 eebdb187f629cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8YmVhdXR5JTIwd29tYW58ZW58MXwwfHx8MTY0ODU2NjQ1OQixlibrb 1.2.1q80w1080

Depilacja laserowa – usuwanie nadmiernego owłosienia nie musi wiązać się z bólem

1 sierpnia 2022

Usuwanie włosów z ciała jest poważnym problemem dla kobiet. Wiele kobiet usuwa włosy z ciała tradycyjnymi metodami, takimi jak woskowanie i golenie. Inne decydują się na usuwanie włosów za pomocą…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady