czwartek, 25 lipca 2024r.

Kradzież samochodu – co zrobić? Jak się przed nią ustrzec?

Kradzież samochodu - co zrobić? Jak się przed nią ustrzec?

W Polsce łupem złodziei pada średnio 15 tys. pojazdów rocznie. A ile jesteśmy w stanie odzyskać? Mniej niż jedną czwartą! Jak zatem działać, aby nie stać się ofiarą przestępców? Czy istnieją możliwości zabezpieczenia przed kradzieżą? Sprawdzamy w tym artykule!

Halo, policja? Skradziono mi auto!

Kluczem do bezpieczeństwa jest działanie z wyprzedzeniem, gdyż w momencie kradzieży jest już z reguły zbyt późno. Złodzieje od dawna nie szmuglują pojazdów w całości za granicę, a raczej przewożą auto do dziupli, gdzie jak najszybciej rozkręcają je na poszczególne części, które potem bezpiecznie mogą sprzedać na czarnym rynku lub zaprzyjaźnionemu warsztatowi. Zatem policja zazwyczaj niewiele jest w stanie zdziałać, jeśli nasz pojazd trafił w niepowołane ręce i został rozebrany.

Jeśli więc staliśmy się ofiarą kradzieży, należy bezzwłocznie powiadomić odpowiednie służby i dopilnować wszelkich formalności (to one pozwalają na wypłatę odszkodowania), ale nie powinniśmy liczyć na to, że mundurowi cudem odnajdą zgubę. Udaje się to tylko w przypadku natknięcia się na niekompetetnych złodziei.

Nowe technologie

Skoro już wiemy, w jaki sposób działają złodzieje po kradzieży, czas poznać ich metody bezpośrednio przed nią – ponieważ grabieże coraz częściej polegają na działaniu hakera, niż użyciu brutalnej siły.

Wyposażanie naszych wozów w najnowsze technologie ma wiele zalet, ale i wiele wad. Do tych pierwszych należy zdecydowanie wygoda; do tych drugich wypadkowość oraz stwarzanie złodziejom nowych możliwości. Mianowicie: system keyless to technologia pozwalająca na otwieranie samochodu w wyniku jego zbliżenia. Nie musisz już szukać pilota w torebce czy kieszeni, po prostu podchodzisz, a drzwi się otwierają.

Niestety, pozwoliło to złodziejom na opracowanie metody kradzieży na walizkę. Jak ona działa? Przestępcy działają w parze – jeden z nich trzyma walizkę z aparaturą przechwytującą sygnał kluczyka właściciela, a drugi podchodzi w tym czasie z odbiornikiem do upatrzonego pojazdu. Ten odczytuje odbiornik jako kluczyk i staje otworem.

Radiowy system do pojazdu

Metod kradzieży oczywiście jest wiele, dlatego tak ważne jest uniwersalne zabezpieczenie. Takim jest monitoring samochodu, czyli technologia instalowania nadajnika lokalizującego pojazd. Jeśli zostanie on skradziony, informujemy o tym centralę, a ta uruchamia urządzenie i odczytuje jego położenie, które następnie zostaje przekazane policji.

To niezawodny sposób na odzyskanie auta ze złodziejskiej dziupli, zanim ten zostanie rozebrany na części. Ważne jest jednak, aby zainstalować go zanim dojdzie do zaginięcia – gdyż po fakcie jest już zbyt późno.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 4

Jak zrobić sitodruk z wykorzystaniem metali szlachetnych?

1 maja 2021

Z pomocą sitodruku, można przygotować proste emblematy, znaki towarowe i motywy dekoracyjne na powierzchni szkła. Dzięki tej technice można również znacznie uatrakcyjnić butelki, wykorzystując zamiast standardowych barwników farby z cząsteczkami…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady