wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Niemiecki pracodawca nie wypłacił chorobowego – co zrobić?

Niemiecki pracodawca nie wypłacił chorobowego – co zrobić?

Urlop można bez trudu rozplanować. Każdy pracownik wie, ile dni urlopu przysługuje mu w danym roku, co jednak w sytuacjach losowych? Choroba najczęściej uderza nieoczekiwanie i trzeba przejść przez proces rekonwalescencji, aby wrócić do pełni sił. Za ten czas także należy się pracownikowi wynagrodzenie.

Komu może zostać wypłacone chorobowe?

Pracownik pracujący na umowę musi świadczyć pracę przez minimum cztery tygodnie. Dopiero po tym okresie, jeśli zachoruje, może liczyć na świadczenia chorobowe. Długość zwolnienia nie jest w żaden sposób normowana prawnie i określa je lekarz.

Warto jednak mieć na uwadze, że w pełni płatne chorobowe obowiązuje tylko do 6 tygodni pobytu w domu na zwolnieniu. Wynagrodzenie wtedy wypłacane jest w stu procentach. Pracownik zobowiązany jest do poinformowania pracodawcy już w pierwszym dniu choroby, zwolnienie lekarskie musi zostać dostarczone maksymalnie do czwartego dnia od rozpoczęcia L4. Nie ma obowiązku informowania pracodawcy o rodzaju choroby, za wyjątkiem groźnych chorób zakaźnych. Podobnie lekarz wystawiający zwolnienie nie zawiera w nim takich danych.

Chorobowe przekracza 6 tygodni — co wtedy?

Jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu maksymalnie do sześciu tygodni, to na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłaty pieniędzy. Zdarza się jednak tak, że okres rekonwalescencji przekracza ten okres. Wtedy sytuacja nieco się zmienia.

Po upływie pierwszych sześciu tygodni pracownik, który nadal przebywa na zwolnieniu, musi ubiegać się o ubezpieczenie wypłacane z ubezpieczalni. Jego wysokość jest uzależniona przede wszystkim od tego, czy ubezpieczenie zostało zawarte z prywatnym zakładem, czy państwem niemieckim.

Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, gdzie pracownik został ubezpieczony, należy mu się stosowana zapłata za czas przebywania na zwolnieniu.

Pracodawca nie wypłacił chorobowego? Walcz o swoje!

Z całą pewnością można wymienić kilka powodów, dla których niemieccy pracodawcy nie wypłacają świadczeń chorobowych. Jednak bez względu na to, jakie są ich motywacje, pracownikowi należy się zapłata.

W przypadku styczności z nieuczciwym pracodawcą, warto zawalczyć o swoje prawa. To pieniądze prawnie należne pracownikowi i żadna firma nie powinna unikać ich wypłacenia, pozostawiając tym samym swojego podwładnego bez środków do życia. Swoich praw można dochodzić indywidualnie, warto jednak mieć świadomość, jak najskuteczniej walczyć z nieuczciwym szefem. Jeśli pracownik nie czuje się na tyle pewnie, aby samodzielnie egzekwować należne mu pieniądze, można zwrócić się o pomoc do prawników i firm zajmujących się rozwiązywaniem trudnych sytuacji Polaków pracujących na terenie Niemiec.

Może spodobać Ci się również:

photo 1630359486912 4b085e38f1e7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY0NjMwMjg2NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Dlaczego szczeniak jest agresywny? W jaki sposób radzić sobie z agresją u psa?

1 lutego 2022

Wychowanie szczeniaka wymaga od jego właściciela dużo pracy oraz cierpliwości. Zmiana otoczenia to dla małego psa ogromny stres, co oznacza, że początki mogą nie być łatwe. Jednym z problemów, z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady