piątek, 03 lutego 2023r.

Ogrody wertykalne – dlaczego stają się coraz bardziej popularne?

photo 1500990625140 65260c43f3ffcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MXx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Nie jest tajemnicą, ani niczym odkrywczym to, że człowiek wśród roślinności czuje się lepiej, jest spokojniejszy i bardziej zrelaksowany. Wiele roślin w przestrzeni życiowej poprawia również kreatywność, a także funkcjonowanie kluczowych obszarów mózgu.

W mieszkaniach kwiaty to codzienność, praktycznie każdy mieszkaniec naszego globu posiada w swoim domu, biurze i innej prywatnej przestrzeni ulubione roślinki. Jednakże użytkownicy małych mieszkań ograniczonej powierzchni użytkowej mają często trudny wybór. Tu z pewnością dobrym rozwiązaniem są coraz popularniejsze ogrody wertykalne, które znajdują zastosowanie w każdym mieszkaniu.

Zielona ściana – dlaczego jest tak popularna?

Zielona ściana to, najkrócej mówiąc pionowy – wertykalny – stelaż, na którym umieszczone są pojemniki z roślinnością. To rozwiązanie jest coraz chętniej wykorzystywane przez projektantów wnętrz, ze względu na wysoką atrakcyjność oraz trend do wprowadzania naturalności w ludzką przestrzeń życiową.

Zielona ściana w upalne lato sprawia, że mieszkanie jest odpowiednio nawilżone, natomiast zimą daje poczucie przytulności i ocieplenia mieszkania. Zainstalowanie ogrodu wertykalnego w mieszkaniu w wielorodzinnym bloku korzystne jest również, aby utrzymać wnętrze w cichym i intymnym klimacie.

Duży dom i mała kawalerka – dlaczego warto zainstalować zieloną ścianę?

Duża powierzchnia domu lub apartamentu to wiele metrów kwadratowych ścian, na których można umieścić różne dekoracje. Tu idealnie pasuje ogród wertykalny, który szczególnie korzystny efekt daje w salonie. Zieloną ścianę można też wykorzystać w dużej łazience i stworzyć prawdziwe, relaksacyjne domowe spa.

Mała kawalerka, w kwestiach aranżacyjnych ma ograniczone możliwości. Jednakże zieloną ścianę można stworzyć nawet na niewielkim kawałku pustej, niezagospodarowanej ściany. Ogród wertykalny jest też dobrym rozwiązaniem w kuchnie, gdzie na pionowej konstrukcji można postawić wiele doniczek z ziołami i roślinkami o walorach kulinarnych.

Zielona ściana ze sztucznych kwiatów, czy z żywej roślinności?

Podstawową kwestią przy wyborze ogrodu wertykalnego do mieszkania jest wybór roślinności. Żywa roślinność wymaga zabiegów wielu pielęgnacyjnych oraz odpowiednich warunków mikroklimatycznych. Jest to zwykle konstrukcja cięższa, która musi być zainstalowana na odpowiedniej ścianie.

Sztuczne kwiaty są lepszym wyborem dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na zajmowanie się tą kwiecistą dekoracją. Stelaż też jest łatwiejszy w montażu, a pojemniki nie są wypełnione ciężką glebą. Tym samym ściana taka ma szersze, bardziej uniwersalne zastosowanie.

https://sklep.green-designers.pl/kategoria/ogrodywertykalne

Może spodobać Ci się również:

photo 1575285819562 258d44cda053cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8c3dpbW1pbmclMjBwb29sJTIwZ3JlZW4lMjB3YWxsfGVufDF8MHx8fDE2NjE2MzE4MTIixlibrb 1.2.1q80w1080

Zielona ściana z roślin – dlaczego warto zaaranżować ją we własnym domu?

1 lipca 2022

Naturalia zieleń w przestrzeni wokół człowieka ma niezwykle pozytywny wpływ na jego samopoczucie i zdrowie. Odpowiednio zaaranżowane środowisko sprzyja odpoczynkowi, uspokaja i pozwala lepiej znosić codzienny stres. Aktualne trendy w…

Czytaj więcej