czwartek, 25 lipca 2024r.

Po co pies je trawę? Sprawdź z czego wynika dziwne zachowanie zwierzęcia

photo 1551076805 e1869033e561cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY4Mjg0NDU1Ngixlibrb 4.0.3q80w1080

Dopasowując odpowiednią karmę dla psa jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu wszelkich niezbędnych składników pokarmowych. Czasem jednak zwierzę może podświadomie sygnalizować, że z jego układem pokarmowym dzieje się coś niedobrego. Możemy wtedy zauważyć np. jedzenie trawy przez naszego pupila. Dlaczego właściwie pies to robi?

Jedzenie trawy nie zawsze oznacza chorobę

Psy działają instynktownie, dlatego najczęściej jedzenie trawy ma im pomóc w rozwiązaniu konkretnego problemu. W tym przypadku chodzi i wzbudzenie wymiotów, w sytuacji, gdy pupil zjadł coś, co zaszkodziło mu na żołądku.  Udowodniono, że długie źdźbła trawy podrażniają przewód układu pokarmowego, co doprowadza do szybszego usunięcia treści żołądkowej. Zwierzę w tym przypadku najczęściej je trawę łapczywie, co ma przyspieszyć odruch wymiotny.

Jedzenie trawy może wynikać również z przyczyn behawioralnych. Jak podkreśla dobry weterynarz kraków, zwierzę bardzo często w ten sposób próbuje nowych smaków i zapachów. W takim przypadku pies najczęściej je trawę powoli i po chwili traci nią zainteresowanie.

Pies je trawę, ponieważ czegoś szuka

Czasem przez niedopasowaną karmę lub zbyt małą ilość pożywienia zwierzę ma niedobór niektórych składników. W takiej sytuacji pies może próbować trawy, która może pomóc mu w uzupełnieniu tych mikroelementów. Jeśli więc zauważymy, że proces powtarza się dość często, najlepiej sprawdzić skład karmy i zmodyfikować ją zgodnie z wiekiem i predyspozycjami zwierzęcia.

Jeśli nie wiemy, który typ karmy zastosować, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Doświadczona klinika weterynaryjna na pewno podpowie, na które pokarmy zwrócić uwagę w danym stadium rozwoju zwierzęcia. W ten sposób szybko uzupełnimy dietę pupila, który nie będzie już musiał szukać substancji odżywczych w innych pokarmach.

Kiedy udać się na profesjonalne badanie?

Jeżeli jedzenie trawy zdarza się zwierzęciu coraz częściej, dodatkowo stwierdzimy inne objawy, takie jak podwyższoną temperaturę ciała, problemy z wypróżnianiem czy apatię pupila, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Takie sygnały mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób, których nie powinniśmy bagatelizować.

Warto jednak zachować w tej sytuacji zdrowy rozsądek. Sporadyczne jedzenie trawy przez psa jeszcze nic nie znaczy, dlatego nie należy z tego powodu panikować. Najlepiej jednak obserwować zachowanie zwierzęcia i sprawdzić, czy w jego zachowaniu nie ma określonego schematu. Pies może np. jeść trawę omijając późniejszy posiłek, a to z kolei często wiąże się z problemami żołądkowymi zwierzęcia.

 

Może spodobać Ci się również:

Wynajem brygadówek - gdzie?

Wynajem brygadówek – gdzie?

1 kwietnia 2021

Podróżowanie większą grupą może okazać się niezłym wyzwaniem logistycznym. W tym wypadku niezbędne będzie wypożyczenie busa, który będzie w stanie pomieścić większą liczbę osób. Dobrym rozwiązaniem może okazać się brygadówka,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady