sobota, 20 kwietnia 2024r.

Skręt żołądka u psa – jak go rozpoznać i leczyć?

unnamed file 11

Skręt żołądka to poważna przypadłość, która spędza sen z powiek wielu właścicieli psów. Czym tak naprawdę jest przywołane schorzenie? Jak je rozpoznać i leczyć? Które czworonogi są najbardziej narażone na występowanie tego typu problemów zdrowotnych? Odpowiedzi na przywołane pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Skręt żołądka u psa – co to takiego?

Opisywane schorzenie to niebezpieczny stan, w którym żołądek psa obraca się wokół własnej osi,  zwykle zgodnie z ruchem wskazówek zegara (kąt rotacji może wynieść od 180 do nawet 360 stopni). Organ ulega też rozszerzeniu bowiem gazy i treść pokarmowa zalegające wewnątrz narządu nie mogą przedostać się do jelit.

Skręt żołądka u psa – jakie daje objawy?

Zwierzak, u którego występuje wspomniane schorzenie, z reguły nie chce jeść i próbuje zwrócić treść pokarmową zalegającą w żołądku. Dyszy, ma trudności w oddychaniu, a jego brzuch jest wyraźnie powiększony, napięty i bolesny.  Jednak jedynie lekarz weterynarii po przeprowadzeniu odpowiednich badań może jednoznacznie stwierdzić, czy u danego czworonoga doszło do rotacji żołądka. 

Na postawienie diagnozy pozwala między innymi RTG weterynaryjne, a dokładniej rzecz ujmując zdjęcia rentgenowskie jamy brzusznej. W tym przypadku duże znaczenie ma czas. Skręt żołądka powinien zostać rozpoznany jak najszybciej. Tylko wcześnie podjęta interwencja daje bowiem większe szanse na wyleczenie. 

Skręt żołądka u psa – jak go leczyć?

Jedyną skuteczną metodą leczenia jest w tym przypadku interwencja chirurgiczna – gastropeksja. Najpierw jednak lekarz weterynarii musi ustabilizować stan zwierzęcia i zapobiec wstrząsowi. W tym celu podaje mu odpowiednie płyny i przeprowadza płukanie żołądka z użyciem specjalnej sondy. 

Operacja polega na przyszyciu narządu do jednej ze ścian jamy brzusznej. Niekiedy trzeba usunąć część organu, która uległa martwicy. Po zakończeniu zabiegu czworonożny pacjent pozostaje pod obserwacją. Trzeba stale monitorować jego stan i sprawdzać, czy nie doszło zaburzenia równowagi elektrolitowej ustroju lub innych powikłań. 

Skręt żołądka – których psów dotyka najczęściej?

U niektórych psów ryzyko wystąpienia skrętu żołądka jest większe niż u innych.  Mowa tu przede wszystkim o przedstawicielach dużych ras. Szczególną czujność powinni zachować właściciele bernardynów, dogów niemieckich, owczarków niemieckich, mastifów, labradorów czy bokserów. Poza tym przeprowadzone badania dowodzą, że samce chorują częściej niż suczki. 

 

 

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1574958269340 fa927503f3ddcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOHx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Bezpieczeństwo wewnętrzne – gdzie najlepiej studiować? Na jakie czynniki zwrócić uwagę?

1 maja 2023

Jeżeli chcemy wybrać studia, które pozwolą na znalezienie w przyszłości dobrej pracy, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na uczelnię, jaką wybierzemy. To właśnie poziom nauczania i zaangażowanie wykładowców w swoją…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady