Twoje zatyczki do uszu nie tłumią hałasu? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje?
Zatyczki do uszu pełnią funkcję ochrony słuchu przed hałasem. Ochrona słuchu przed głośnymi dźwiękami ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w miejscach pracy. To tam każdego dnia wielu pracowników narażonych jest na hałas, a więc niezbędne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są stopery do uszu. Ich zadaniem jest tłumienie hałasu, jednak zdarzają się sytuacje, gdzie pomimo stosowania tego gadżetu wciąż słyszymy głośne dźwięki. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
Nosisz stopery do uszu, jednak wciąż słyszysz głośne dźwięki? Dowiedz się, dlaczego
Noszenie stoperów pozwala ochronić słuch przed jego uszkodzeniem lub nawet utratą. W miejscach, gdzie zostały przekroczone dopuszczalne normy hałasu, przepisy nakładają obowiązek noszenia zatyczek do uszu bądź innych rodzajów ochronników. Niestety, zdarzają się sytuacje, że zatyczki do uszu nie zapewniają maksymalnej ochrony.
Jedną z częstych przyczyn nieprawidłowej ochrony przed hałasem jest złe włożenie zatyczek do kanalika słuchowego. Stopery powinny dobrze wypełnić kanalik słuchowy, aby nie przedostawał się hałas. Jeżeli stopery zostaną nieprawidłowo włożone lub zrobimy to w pośpiechu może się zdarzyć, że kanał słuchowy nie zostanie dokładnie wypełniony.
Kolejnym problemem mogą być zbyt małe stopery. Każdy z nas może mieć inną wielkość ucha, dlatego też niektóre stopery mogą być małe. Należy wspomnieć tu również o nieprawidłowym wykonaniu stoperów, a dokładnie złym pobraniu odlewu z ucha przy wykonywaniu indywidualnych zatyczek wielokrotnego użytku.
Czy stopery do uszu słabej jakości mogą mieć wpływ również na słabą ochronę przed hałasem?
Kupując zatyczki do uszu nie zawsze zwracamy uwagę na ich jakość i producenta. Jest to jednak bardzo ważny czynnik, ponieważ to, jakie zatyczki wybierzesz, przełoży się na wygodę noszenia, a także poziom ochrony przed hałasem. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej ochronie słuchu, należy wybierać te dobre zatyczki i unikać mało znanych producentów.
Z reguły zatyczki do uszu nie wiążą się z dużym wydatkiem, dlatego też nie warto tutaj inwestować w zatyczki, gdzie ich ochrona słuchu może być wątpliwa. Kupując stopery, powinieneś dokładnie zapoznać się z ich opisem. Dobrze jest też przyjrzeć się sprzedawcy, który oferuje interesujące Cię produkty.
Co ma wpływ na skuteczność zatyczek?
Jak już wiesz, nieprawidłowa ochrona słuchu może wynikać z nieprawidłowego włożenia zatyczek do kanału słuchowego. Jeżeli zatem chcesz, aby ochrona słuchu była na najwyższym poziomie, musisz skupić się tutaj na prawidłowej aplikacji zatyczek do uszu.
Pamiętaj także o stosowaniu się do zaleceń producenta. Jeżeli wybierzesz zatyczki jednorazowego użytku, nie powinieneś zakładać ich ponownie, ponieważ negatywnie wpłynie to na ochronę przed hałasem. Zatyczki wielokrotnego użytku, natomiast trzeba regularnie czyścić.
Zwróć też uwagę na higienę uszu. Usuwanie woskowiny też powinno mieć często miejsce, aby nie gromadziła się ona we wnętrzu ucha, co może doprowadzić do jego zatkania i pogorszenia słuchu.
Może spodobać Ci się również:
Dbając o zdrowie swojego dziecka, warto zwrócić uwagę na rozwój jego uzębienia i zgłosić się do ortodonty w odpowiednim momencie. Wizyta u ortodonty może być kluczowa dla prawidłowego rozwoju zgryzu…
Czytaj więcej