czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Tynk gipsowy – jaka grubość zaprawy będzie najlepsza?

photo 1482731215275 a1f151646268ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Tynk zewnętrzny świetnie izoluje ściany przed działaniem wilgoci. Cienka powłoka chroni również przed innymi czynnikami atmosferycznymi oraz biologicznymi, które również mogą zaburzyć strukturę powierzchni. Do remontów najczęściej wykorzystuje się zaprawy gipsowe, które są stosunkowo tanie i funkcjonalne. W jaki sposób przygotować taki tynk? I jakie powinien mieć właściwości?

Tynk gipsowy – dlaczego warto go stosować?

To zaprawa przygotowana na bazie surowca mineralnego, którym jest naturalny gips. Odznacza się doskonałą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie tynk gipsowy świetnie izoluje powierzchnię przed działaniem wody, choć w pomieszczeniach o dużej zawartości wilgoci może się mniej sprawdzić.

Mieszanka gipsowa jest prosta w aplikacji i można ją nakładać, stosując agregat do gipsu. To powłoka, którą da się opracować na gładko, przez co bardzo często wykorzystywana jest do wnętrz pomieszczeń. Tynki gipsowe mogą mieć różny kolor, ze względu na pigmenty, które często dodawane są do mieszanek.

Jaka grubość tynku gipsowego będzie najlepsza?

Przyjmuje się, że powłoka tynku powinna mieć około 1-1,5 cm grubości. Tak przygotowana warstwa skutecznie odizoluje ścianę i będzie wyjątkowo trwała. Nie należy przy tym przekraczać grubości 3 cm tynku, ponieważ może to wywołać odspojenia. Zaprawa będzie się wtedy złuszczać szybciej, ze względu na większy ciężar.

Tynk warto nakładać, wykorzystując agregaty tynkarskie. Z pomocą takich urządzeń znacznie łatwiej jest nanieść powłokę, która będzie miała jednolity charakter. Zastosowanie zapraw maszynowych znacznie upraszcza pracę i przyspiesza cały proces tynkowania. Właściwie przygotowany tynk schnie stosunkowo szybko – już po kilkunastu godzinach powłoka ulegnie stwardnieniu.

Jak tynkować ściany?

W pierwszej kolejności należy przygotować powierzchnię. Powinna być ona w pełni czysta, wolna od pozostałości poprzednio stosowanych tynków i innych nierówności. Po opracowaniu ścian można dodatkowo zagruntować je i odizolować elementy metalowe, takie jak mocowania rynien czy okien. Gips jest surowcem silnie korodującym, dlatego w takich miejscach warto zastosować specjalne materiały ochronne.

Następnie możemy przejść do nakładania tynku, z użyciem agregatu do gipsowania lub ręcznych metod. Należy przy tym pamiętać o równomiernym rozprowadzaniu warstwy, co zwiększy jej wytrzymałość. Po częściowym wyschnięciu tynku przechodzimy do wykładania, za pomocą łaty w kształcie litery H. Następnie wystarczy odczekać, aż zaprawa ulegnie całkowitemu stwardnieniu.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Jaka wykładzina do kuchni? Aranżacja ścian na co zwrócić uwagę

1 listopada 2020

 Planując aranżację mieszkania, warto przemyśleć wszystkie możliwe opcje. Z reguły najwięcej uwagi należy poświęcić kuchni, bo to właśnie w tym miejscu spędzamy dużo czasu. Gotowanie, czy wykonywanie innych czynności powoduje,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady