niedziela, 14 sierpnia 2022r.

Bieganie – jak zacząć, by stopniowo przygotować ciało do wysiłku?

photo 1604671801908 6f0c6a092c05cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNHx8c2hvZXN8ZW58MXwwfHx8MTY0MjA2ODUzMgixlibrb 1.2.1q80w1080

Jogging jest prostą i wygodną aktywnością, do której nie trzeba znacznego przygotowania. Jednak czynność wymaga sporego wysiłku i kondycji, której osoby początkujące mogą nie mieć. Tutaj potrzebne też będą odpowiednie buty do biegania, w których poczujemy się pewnie i komfortowo. W jaki sposób rozpocząć treningi, by nie zniechęcić się pierwszymi niepowodzeniami?

Nie musisz od razu biec w maratonie!

Widząc biegaczy być może nie raz myślałeś o tym, jak prosty jest to sport. W rzeczywistości jednak jogging uchodzi za jedną z najtrudniejszych aktywności. Na początku możesz odczuwać bóle i dyskomfort w trakcie biegania. Nie rzucaj się więc na głęboką wodę, tylko stopniowo przyzwyczajaj organizm do nowej formy wysiłku.

Od czego zatem zacząć? Jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, najlepiej kilka pierwszych treningów poświęć na szybki chód. Możesz już wtedy stosować buty sportowe do biegania, które planujesz później wykorzystać – w ten sposób stopy łatwiej się do nich przyzwyczają. Gdy nie będziesz odczuwał dyskomfortu w trakcie marszu, dołącz do niego krótkie, naprzemienne interwały truchtu. Jeśli taki trening nie będzie sprawiał problemu, zacznij spokojnie biegać.

Trucht również przynosi efekty…

Jogging z założenia ma przynieść przyjemność i satysfakcję, a nie presję, dyskomfort czy ból. Dlatego jeśli czujesz, że więcej nie dasz rady przebiec, zrezygnuj z dalszego treningu. Początkowo możesz pokonywać krótkie odcinki 1 lub 2 km, jednak już po kilku treningach zauważysz, że długość przebiegniętej trasy będzie znacznie większa.

Zadbaj jednak o właściwe obuwie do biegania. Buty Salomon sprawdzą się w tym przypadku doskonale. Ważny jest dobór takich produktów, które będą w pełni amortyzować kroki, chronić stopy przed urazem i dawać poczucie komfortu w trakcie biegu.

Uważaj na Shin Spilit!

To podstawowa przypadłość biegacza, która może pokrzyżować nasze plany treningowe. Osoby, które do tej pory nie trenowały, mogą w trakcie treningu poczuć ból i dyskomfort w okolicy piszczeli. Często objawy te pojawiają się już w trakcie joggingu, choć niekiedy mogą wystąpić nawet kilka tygodni później.

Co robić w takim przypadku? Przede wszystkim sprawdzić buty do biegania Salomon i zweryfikować, czy one nie stanowią przyczynę problemu. Jeśli ból jest na tyle silny, że uniemożliwia dalszy trening, warto na jakiś czas przerwać bieganie i skonsultować się z lekarzem. Bóle mogą wynikać z niedotlenienia mięśni, przerwania więzadeł, a nawet mikrourazów kości, dlatego ten problem warto sprawdzić w specjalistycznym ośrodku.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Co to jest spółka jednoosobowa? Czy taka forma działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem?

1 sierpnia 2021

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej zawsze ma swoje wady i zalety. Obecnie wiele osób w różnych względów wybiera taką formę prowadzenia firmy. Warto, więc wiedzieć, czym dokładnie charakteryzuje się spółka jednoosobowa…

Czytaj więcej