sobota, 22 czerwca 2024r.

Jakie wapno do bielenia drzew? Jak prawidłowo bielić drzewa?

Jakie wapno do bielenia drzew? Jak prawidłowo bielić drzewa?

Bielenie drzew to proces, który chroni drzewa przed przemarznięciem. Okres zimowy może bardzo negatywnie wpłynąć na drzewa zwłaszcza owocowe, które stają się wtedy nieco słabsze. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, warto wiedzieć, kiedy należy bielić drzewa oraz jakiego wapna używać, żeby było ono skuteczne?

Wapno do bielenia – jakie wybrać?

Zanim zabierzemy się do zabezpieczania drzew, musimy kupić odpowiednie wapno do bielenia drzew. Do malowania wykorzystuje się mleko wapienne, które otrzymujemy z wapna i wody. Gotowy roztwór nakładamy na drzewa.

Warto wiedzieć, że dobre wapno kupimy w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jaki produkt wybrać dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie potrzebnych informacji u sprzedawcy. Dosyć istotne jest to, aby dopasować roztwór do metody, jaką będziemy go nakładać.

W przypadku tradycyjnego malowania mieszanina powinna być nieco gęstsza natomiast do oprysku, trzeba przygotować płynny roztwór. Podczas zakupu warto zwrócić także uwagę, czy w składzie znajduje się substancja odpowiedzialna za lepszą przyczepność do drzewa. Pozwoli to na lepsze zabezpieczenie drzewa nawet w momencie silnych opadów ściegu lub deszczu.

Kiedy wykonać bielenie drzew?

Jeśli zdecydujemy się na bielenie drzew, trzeba wiedzieć, kiedy należy przeprowadzić taki zabieg. Pierwszy etap bielenia powinien się odbyć w listopadzie bądź grudniu.

Proces ten trzeba powtórzyć kilkukrotnie, chyba że roztwór, którego użyliśmy wciąż utrzymuje się na drzewach. Wtedy nie trzeba powtarzać czynności kolejny raz. Jest to jednak uzależnione od panującej pogody.

Niedostosowanie się do powyższych terminów może spowodować, że drzewa nie zostaną prawidłowo zabezpieczone, a w konsekwencji źle zniosą minusowe temperatury. Bielenie drzew w określonym terminie pozwala także na ochronę ich przed przymrozkami, które często pojawiają się w wiosnę.

Jak prawidłowo bielić drzewa?

Niestety sam zakup wapna do bielenia nie wystarczy, ponieważ należy też zadbać o prawidłowe przeprowadzenie bielenia. Do nakładania wapna potrzebna jest przede wszystkim ładna pogoda. Brak deszczu to podstawa, jeżeli chodzi o malowanie drzew.

Zabieg ten należy wykonywać bardzo dokładnie tak, aby całe drzewo zostało pokryte wapnem. Oczywiście robimy to do pewnej wysokości, nie nakładając preparatu na gałęzie.

Do bielenia można wybrać zarówno pędzel, jak i specjalny opryskiwacz. Zdarza się również, że do nakładania wapna używa się szczotki. Do takiej sytuacji może dojść wtedy, gdy pień ma dużą średnicę.

Może spodobać Ci się również:

photo 1564981797816 1043664bf78dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Czym charakteryzują się dobre uczelnie wyższe? Co pomoże Ci dokonać dobrego wyboru uczelni?

1 grudnia 2023

Jeżeli zagłębiałeś się w tematykę uczelni wyższych, to z pewnością wiesz, że dzieli się je na te lepsze i te mające nieco gorsze opinie. Niestety wcale nie ułatwia to wyboru…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady