środa, 24 lipca 2024r.

Paradontoza – najpopularniejsza choroba wśród dorosłych. Jak się jej ustrzec? Co ją powoduje?

Paradontoza - najpopularniejsza choroba wśród dorosłych. Jak się jej ustrzec? Co ją powoduje?

Czy wiesz, że niemal 70% Polaków zmaga się z paradontozą? Jest to choroba w wielu przypadkach dziedziczna, choć powodują ją również czynniki środowiskowe, np. zła higiena jamy ustnej oraz osłabienie organizmu. Jeśli w naszej rodzinie znajdują się osoby chorujące, powinniśmy regularnie odwiedzać stomatologa, gdyż tylko odpowiednio wczesne wykrycie zakażenia gwarantuje nam skuteczne wyleczenie.

Mycie zębów bez krwawienia

Paradontoza to po prostu zapalenie przyzębia, wywołane przez nagromadzenie się płytki bakteryjnej. Choroba rozwija się bardzo powoli, zazwyczaj atakuje w okolicach 30 r.ż. Przyczynia się do niej niewłaściwa higiena jamy ustnej, tzn. zła technika mycia zębów i niedokładne oczyszczanie tkanek. Przez to w kieszeniach przyzębowych gromadzą się bakterie, powodując rozchwianie zębów i krwawienie przy szczotkowaniu. Innym objawem może być nieświeży oddech.

Pierwsze objawy zazwyczaj są przez nas ignorowane. Przykry zapach ukrywamy za pomocą gum do żucia lub odświeżających sprayów. Natomiast zaczerwienione, tkliwe dziąsła smarujemy maściami przeciwzapalnymi dostępnymi w każdej aptece. Tymczasem ten pierwszy etap rozwoju choroby daje nam możliwość reakcji, udania się do lekarza i podjęcia właściwego leczenia. Jej zaawansowana forma jest dużo bardziej kosztowna i wymagająca.

Leczenie paradontozy

Terapia tej dolegliwości to czasochłonny proces. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Periodontolog może zlecić usługę usunięcia kamienia oraz pozbycia się nawisów w kieszonkach zębowych za pomocą operacji, jeśli owe kieszonki mają głębokość większą niż 6 mm.

Jednak mniej zaawansowane przypadki nie potrzebują tego typu interwencji. Wtedy wystarczy oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego (tzn. skaling, piaskowanie, lakierowanie) oraz usunięcie złogów poddziąsłowych, a w szczególności cementu korzeniowego. Niezbędny jest także instruktaż na temat właściwej higieny jamy ustnej!

Warto wiedzieć, że nieleczona choroba powoduje wypadanie zębów, a wtedy jedynym sposobem leczenia pozostaje wszczepienie implantów na miejsce ubytków. Aby tego uniknąć, konieczna jest szybka i zdecydowana reakcja na występujące objawy oraz zmiana nawyków.

Domowe leczenie

Aby w pełni wyleczyć dziąsła i zapobiec nawrotom paradontozy, musimy nauczyć się szczotkować zęby ruchami wymiatającymi, bezwzględnie używać nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust. Warto też wprowadzić zmiany do diety: najważniejsze jest spożywanie mniejszej ilości produktów zawierających cukry proste.

Może spodobać Ci się również:

photo 1613482083900 30775c584a74cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3MHx8cGx1bSUyMGp1aWNlfGVufDF8MHx8fDE2NjQ1NTQ0ODIixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie są korzyści zdrowotne śliwek , dlaczego warto je spożywać?

1 listopada 2022

Wśród owoców znaleźć można takie, które zdecydowanie powinny znajdować się w codziennej diecie. Dzięki swoim właściwością pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji, a często wspomagają leczenie niektórych schorzeń. Takim owocem…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady