czwartek, 29 lutego 2024r.

Praca zdalna – co to?

unnamed file 8

Praca zdalna stała się znakiem naszych czasów. Sytuacja na świecie zmusiła wiele osób do rezygnacji z przychodzenia do biura i pracowania w domu. Niektórym jest trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości, inni polubili taką formę zatrudnienia. Czym tak naprawdę jest praca zdalna? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna to wykonywanie zadań służbowy poza siedzibą firmy.  W tym wypadku oczywiście pracownik ma takie same prawa i obowiązki, jak podczas pracy w siedzibie firmy. Praca zdalna daje możliwość wykonywania swoich obowiązków zawodowych poza biurem, można pracować w domowym zaciszu, na drugim końcu świata na plaży, w ogródku na wsi lub leżąc w łóżku pod ciepłą kołdrą. Wszystko zależy od naszych potrzeb, oczekiwań oraz upodobań, a także przyzwyczajeń.

Praca zdalna może wydawać się bardzo kuszącą wizją, jednak aby móc pracować w domu wydajnie i efektywnie, niezbędna jest dobra organizacja oraz skupienie. To, dlatego niekiedy osoby pracujące zdalnie od lat, decydują się mimo wszystko na wykonywanie swoich obowiązków poza miejscem zamieszkania.

Zalety pracy zdalnej

Niekwestionowaną zaletą pracy zdalnej jest to, że można pracować w zasadzie z dowolnego miejsca na świecie. Niekoniecznie trzeba wykonywać swoje obowiązki w domu, równie dobrze można robić to na rajskiej wyspie. Ważne jest to, aby dobrze rozplanować czas, aby zachować balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. 
Dużą zaletą pracy zdalnej jest również to, że można dostosować godziny pracy do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jesteś najbardziej efektywny i kreatywny po dwunastej? W takim razie możesz zacząć pracę w południe, a czas przed południem  poświęcić na przyjemności. 

Wady pracy zdalnej

Oczywiście, jak każda forma pracy, praca zdalna również ma wady. Pracowanie bez nadzoru może prowadzić do tego, że nie będziemy w stanie wypełniać swoich obowiązków w terminach. Pracując zdalnie, bardzo łatwo zaciera się granica pomiędzy obowiązkami zawodowymi a obowiązkami domowymi. W domu zawsze jest bowiem coś do zrobienia, wstawianie prania, sprzątanie i gotowanie obiadu w trakcie dnia pracy, nie jest najlepszym pomysłem. W tym wypadku czas pracy się wydłuża, co w konsekwencji powoduje, że brakuje nam czasu dla siebie i swojej rodziny. 

Zachowanie balansu pomiędzy pracą a życiem rodzinnym nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać, gdy pracujemy w zaciszu własnego domu. To, dlatego warto wyznaczyć sobie sztywne godziny oraz zorganizować wygodne biuro. 

Może spodobać Ci się również:

Jak szukać dobrego mechanika?

Jak szukać dobrego mechanika?

14 września 2019

Mało kto wyobraża sobie życie bez samochodu. Auto to wielkie udogodnienie i komfort. Dzięki niemu można bardzo szybko dojechać z jednego miejsca w drugie bez konieczności oczekiwania na autobus czy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady