piątek, 26 kwietnia 2024r.

Co to jest bezpośrednia likwidacja szkody? Kiedy może być zastosowana?

photo 1543747255 94b72995ac74ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Wypadki drogowe mogą zdarzyć się każdemu. Nie zawsze wynikają one z naszego błędu, często jednak wywołują uszkodzenia pojazdu, których naprawa będzie kosztowna. Jak zabezpieczyć się na takie ewentualności? Wystarczy mieć przy sobie polisę OC lub AC. Ostatnio coraz więcej ubezpieczycieli przechodzi na nowy model rozliczenia tzw. bezpośrednią likwidację szkody. Jak to działa?

Odszkodowanie na podstawie OC – jak wyglądało to dawniej?

Po kolizji drogowej poszkodowany mógł starać się o odszkodowanie za poniesione straty w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy. W takim przypadku musiał on zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej uczestnika kolizji i dopełnić wszelkich formalności związanych z uzyskaniem odszkodowania.

Taki sposób był bardzo niekorzystny dla poszkodowanego. Musiał on zwracać się do firmy ubezpieczeniowej, z którą wcześniej nie miał w ogóle kontaktu. Jako że każdy ubezpieczyciel ustalał własne zasady rozliczania szkód, poszkodowany był zobowiązany do zapoznania się z nimi i postępowania zgodnie z tymi zapisami. To przekładało się na liczne opóźnienia w wypłacie odszkodowania.

Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody?

BLS to nowy sposób rozliczeń, który został wprowadzony w 2015 roku. Zakłada on wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela, u którego uczestnik wypadku ma wykupioną polisę. Co to oznacza?

Po wypadku osoba poszkodowana zgłasza się bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela i to od niego dostaje środki na pokrycie kosztów naprawy auta. W dalszej kolejności firma ściąga odpowiednią sumę z konta ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Aby móc skorzystać z takiego modelu rozliczeń, zarówno ubezpieczyciel sprawcy, jak i osoby poszkodowanej muszą więc akceptować program bezpośredniej likwidacji szkody.

Kiedy można skorzystać z BLS?

Nie w każdym przypadku da się rozliczyć szkodę bezpośrednio u własnego ubezpieczyciela. Poszkodowany będzie mógł skorzystać z usługi jeśli:

  • w zdarzeniu drogowym uczestniczyły wyłącznie 2 pojazdy,
  • żaden uczestnik wypadku nie ucierpiał na zdrowiu,
  • koszt likwidacji szkody nie przekracza 30 tys. zł,
  • do zdarzenia doszło na terytorium naszego kraju.

Jeśli nie mamy pewności, czy szkody nie przekroczą maksymalnej kwoty, warto skorzystać z metody BLS. Jeśli koszt likwidacji będzie wyższy, sprawa zostanie przeniesiona na ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Warto także podkreślić, że rozliczanie szkód spowodowanych przez innego użytkownika dróg u naszego ubezpieczyciela nie wpłynie negatywnie na historię przebiegu polisy – osoba poszkodowana nadal będzie mieć tutaj czyste konto.

Może spodobać Ci się również:

photo 1551040096 5f4aec6ca12bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0MQixlibrb 4.0.3q80w1080

Żurawina w diecie osób z chorobami nerek, czyli szklanka soku z żurawiny codziennie dla zdrowia

1 lutego 2024

Żurawina, ceniona ze względu na swoje właściwości zdrowotne, może stanowić istotne wsparcie dla osób borykających się z problemami nerkowymi. Dzięki zawartości substancji o potencjalnym działaniu antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym sok z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady